CopyRight RaceBase 19 Nov 2020

New Zealand Group and Listed Race Winners 2020-2021

HOME

Group One Winners

Winner Jockey Sire Date Race Name Track   Class Dist Time Margin Runner Up
Callsign Mav J Riddell Atlante 19 Sep 20 Tarzino Trophy HAST D WFAX 1400 1:22.12 0.8L Supera
Melody Belle T Harris Commands 3 Oct 20 Windsor Park Plate HAST D WFAX 1600 1:33.88 0.1L Avantage
Melody Belle T Harris Commands 17 Oct 20 Livamol Classic HAST S WFAX 2040 2:10.12 2.8L Avantage
Aegon L Innes Sacred Falls 7 Nov 20 New Zealand 2000 Guineas RICC D 3yoX 1600 1:35.96 0.1L Bourbonaire
Kahma Lass O Bosson Darci Brahma 14 Nov 20 New Zealand 1000 Guineas RICC D 3yof 1600 1:36.71 0.8L Miss Tycoon Ros

Group Two Winners

Winner Jockey Sire Date Race Name Track   Class Dist Time Margin Runner Up
Avantage D Johnson Fastnet Rock 5 Sep 20 Foxbridge Plate TERA D WFAX 1200 1:10.40 1.0L Tavi Mac
Aegon L Innes Sacred Falls 3 Oct 20 Hawkes Bay Guineas HAST D 3yoX 1400 1:22.95 0.1L Bourbonaire
Need I Say More J Parkes No Nay Never 24 Oct 20 Sarten Memorial TERA G 3yoX 1400 1:22.06 2.5L Bourbonaire
Hypnos D Johnson Reliable Man 11 Nov 20 Couplands Mile RICC S OpnX 1600 1:36.14 1.5L Tobilicious
Concert Hall V Colgan Savabeel 14 Nov 20 Tauranga Stakes TAUR D WFAX 1600 1:36.69 2.5L Sinarahma

Group Three Winners

Winner Jockey Sire Date Race Name Track   Class Dist Time Margin Runner Up
Major Tom S Weatherley Red Giant 15 Aug 20 Winter Cup RICC D OpnX 1600 1:37.39 0.2L Wild Jack
Need I Say More C Grylls No Nay Never 5 Sep 20 Northland Breeders Stks TERA D 3yoX 1200 1:10.83 2.8L De La Terre
Miss Aotearoa C Grylls Per Incanto 19 Sep 20 Gold Trail Stakes HAST D 3yof 1200 1:11.21 0.3L Sweet Anna
Supreme Heights S Collett Jimmy Choux 26 Sep 20 Ready To Run Trainers NEWP H OpnX 1400 1:27.32 1.5L London Express
Supreme Heights M Mcnab Jimmy Choux 10 Oct 20 Taranaki Breeders Stks HAWE D WFAf 1400 1:24.59 0.5L Le Castile
Hypnos D Johnson Reliable Man 17 Oct 20 Spring Sprint HAST S OpnX 1400 1:26.08 0.1L Rock On Wood
Cornflower Blue D Johnson Savabeel 18 Oct 20 Barneswood Farm Stakes ASHB D 3yoX 1400 1:23.48 0.4L Embers
De La Terre R Elliot Reliable Man 24 Oct 20 Soliloquy Stakes TERA G 3yof 1400 1:22.29 0.1L Kahma Lass
Vitesse Bo T Moseley Proisir 24 Oct 20 War Decree Stakes RICC D 3yoX 1600 1:36.13 0.2L Marine
Concert Hall R Elliot Savabeel 25 Oct 20 Thompson Handicap TREN D OpnX 1600 1:38.86 0.3L Vent
Fiscal Fantasy L Allpress Skilled 3 Nov 20 Jarden Stakes ELLE G WFAX 2000 2:03.43 2.0L Charles Road
Aimees Jewel L Allpress Proisir 11 Nov 20 Canterbury Breeders Stks RICC S F&MO 1400 1:24.51 0.5L Irish Girl
Prince Oz T Moseley Oreilly 11 Nov 20 Stewards Handicap RICC S OpnX 1200 1:10.02 1.3L Rocanto
Dragon Storm C Grylls Shocking 14 Nov 20 New Zealand Cup RICC D OpnX 3200 3:21.52 0.1L Lincoln King

Listed Winners

Winner Jockey Sire Date Race Name Track   Class Dist Time Margin Runner Up
Only Words S Mckay Sweynesse 5 Sep 20 Wanganui Guineas WANG H 3yoX 1200 1:17.47 0.2L Atishu
Shezzacatch C Grylls Savabeel 19 Sep 20 Sir Colin Meads Trophy HAST D 3yoX 1200 1:11.31 0.8L Suffused
Matchmaker A Comignaghi Makfi 3 Oct 20 Canterbury Belle Stakes RICC G 3yof 1200 1:07.90 1.3L Laced With Gold
Tavi Mac O Bosson Tavistock 10 Oct 20 Matamata Cup MATA D OpnX 1400 1:22.22 3.3L Hay Tiger
William Wallace S J Macnab Darci Brahma 24 Oct 20 Spring Classic RICC D OpnX 2000 2:03.67 0.2L Communique
Siracusa A Goindasamy Sebring 31 Oct 20 Karaka Classic PUKE D OpnX 1600 1:36.23 0.1L Demonetization
Mohaka D Bradley Nadeem 31 Oct 20 Feilding Gold Cup AWAP D OpnX 2100 2:10.18 0.2L Lubaya
Mascarpone S Mckay Shooting To Win 7 Nov 20 Legacy Lodge Sprint TERA D OpnX 1200 1:10.31 1.0L Coventina Bay
Wekaforce L Allpress Showcasing 7 Nov 20 Pegasus Stakes RICC D OpnX 1000 0:56.31 0.3L Kiwi Ida
Robusto M Cameron Zed 7 Nov 20 Metropolitan Trophy RICC D OpnX 2500 2:37.05 1.0L Who Dares Wins
Avonallo O Bosson Belardo 14 Nov 20 Welcome Stakes RICC D 2yoX 1000 0:57.97 2.0L Follow Your Dre