CopyRight RaceBase 19 Apr 2008

   Home 2016-17 2015-16 2014-15  2013-14  2012-13 2011-12  2010-11 2009-10  2008-09 2007-08  
   2006-07 2005-06  2004-05  2003-04  2002-03  2001-02  2000-01  1999-00  1998-99  1997-98  
 

New Zealand Group and Listed Race Winners 2000-2001

HOME

Group One Winners

Winner Jockey Sire Date Race Name Track   Class Dist Time Margin Runner Up
The Message L Ballantyne Gold And Ivory 30 Sep 00 Kelt Capital Stakes HAST F WFAX 2040 2:03.91 0.5L Integrate
Cinder Bella L O'Sullivan Victory Dance 21 Oct 00 Captain Cook Stakes TREN E WFAX 1600 1:35.87 2.3L Integrate
Elevenses M Sweeney Star Way 11 Nov 00 New Zealand 1000 Guineas RICC F 3yoX 1600 1:34.85 2.2L Singalong
Tit For Taat H Tinsley Faltaat 15 Nov 00 New Zealand 2000 Guineas RICC S 3yoX 1600 1:37.37 0.2L Sir Clive
Tit For Taat H Tinsley Faltaat 30 Nov 00 Bayer Classic OTAK F 3yoX 1600 1:35.11 1.0L Star Satire
Shes A Meanie P Johnson Prince Salieri 6 Dec 00 Avondale Gold Cup AVON E OpnX 2200 2:15.22 0.1L So Lets
Hail N Harris Stark South 26 Dec 00 New Zealand Derby ELLE F 3yoX 2400 2:32.27 0.2L Sir Clive
Fritz N Harris Kreisler 1 Jan 01 Mcdonogh Stakes ELLE E OpnX 1200 1:10.45 0.2L Omalleys Boy
Our Unicorn M Coleman Zabeel 1 Jan 01 Auckland Cup ELLE E OpnX 3200 3:26.91 0.3L Ebony Honor
Zonda D Oliver Zabeel 2 Jan 01 The Oaks Stud Classic ELLE E WFAX 2000 2:05.81 0.8L Giovana
Tapildo M Du Plessis Rhythm 20 Jan 01 New Zealand Oaks TREN F 3yoX 2400 2:28.05 1.3L Singalong
Star Of Gold P Johnson Famous Star 22 Jan 01 Telegraph Handicap TREN F OpnX 1200 1:07.76 0.2L Spring Rain
Tall Poppy D Walsh Kaapstad 27 Jan 01 Thorndon Mile TREN F OpnX 1600 1:35.20 1.5L Giovana
Smiling Like M Walker Star Way 27 Jan 01 Wellington Cup TREN F OpnX 3200 3:22.04 1.3L Ebony Honor
Giovana P Johnson Blues Traveller 10 Feb 01 Whakanui Stud International TERA F WFAX 2000 2:00.78 3.0L Shes A Meanie
Sunline G Childs Desert Sun 10 Feb 01 Waikato Draught Sprint TERA F WFAX 1400 1:22.24 4.3L Fritz
Star Satire M Du Plessis Volksraad 21 Feb 01 Auto Auctions Wfa TREN F WFAX 1400 1:21.44 3.0L Cinder Bella
Tall Poppy D Walsh Kaapstad 3 Mar 01 Lion Red Stakes ELLE F WFAX 2000 2:04.25 0.2L Showella
San Luis N Harris Flying Spur 7 Apr 01 Manawatu Sires Produce Stakes AWAP F 2yoX 1400 1:22.42 1.5L Vinaka
Magic Winner M Sweeney Mighty Grey 14 Apr 01 Easter Handicap ELLE E OpnX 1600 1:37.85 0.1L Omalleys Boy
Kapiston M Coleman Lake Coniston 21 Apr 01 Ellerslie Sires Produce Stakes ELLE F 2yoX 1400 1:23.28 2.5L San Luis

Group Two Winners

Winner Jockey Sire Date Race Name Track   Class Dist Time Margin Runner Up
Cent Home D Walker Lord Ballina 26 Aug 00 Mudgway Partsworld Stakes HAST F WFAX 1400 1:22.14 0.1L Cheiron
Millennium P Johnson Prized 7 Oct 00 Lindauer Guineas ELLE S 3yoX 1600 1:38.39 0.8L La Bella Dama
Spring Rain V Colgan Centaine 23 Oct 00 Wellington Breeders Guineas TREN E 3yoX 1500 1:28.96 0.5L Tit For Taat
Smiling Like M Walker Star Way 18 Nov 00 New Zealand Cup RICC E OpnX 3200 3:24.90 5.5L Count Cristo
Sunline G Childs Desert Sun 25 Nov 00 Auckland Breeders Stakes PUKE F F&MO 1400 1:21.42 3.3L Amnesia
King Keitel L Innes Keitel 25 Nov 00 Counties Cup PUKE F OpnX 2100 2:10.52 0.2L Bluebird The Wo
Omalleys Boy M Coleman Dance Floor 6 Dec 00 Anziyan Concorde AVON E OpnX 1200 1:09.41 1.0L Vain Ana
Danamite V Colgan Danasinga 9 Dec 00 Avondale Guineas AVON F 3yoX 2000 2:03.08 0.8L Deebee Belle
Bluebird The Wo M Walker Bluebird 16 Dec 00 Waikato Times Gold Cup TERA F OpnX 2400 2:30.46 1.2L Rijeka
La Bella Dama G Grylls Desert Sun 26 Dec 00 Eight Carat Classic ELLE F 3yoX 1600 1:36.06 0.4L Star Satire
Nikisha N Harris Lord Ballina 26 Dec 00 Queen Elizabeth Handicap ELLE F OpnX 2400 2:32.54 0.3L Ebony Honor
La Bella Dama G Grylls Desert Sun 2 Jan 01 Royal Stakes ELLE E 3yoX 2000 2:07.51 1.3L Elevenses
Sir Howard D Oliver Alannon 2 Jan 01 Highview Stud Trophy ELLE E OpnX 1600 1:35.83 0.2L Country Rose
Singalong N Harris Danasinga 10 Feb 01 Sir Tristram Fillies Classic TERA F 3yoX 2000 2:02.82 0.8L St Therese
Flying Babe L O'Sullivan Flying Spur 24 Feb 01 Matamata Breeders Stakes MATA E 2yoX 1200 1:10.33 2.3L Elfonze
Elevenses M Sweeney Star Way 3 Mar 01 Grosvenor Championship Stakes ELLE F 3yoX 2100 2:10.50 0.5L Piper Star
Saint Cecile L Mumby Pompeii Court 17 Mar 01 Nz Bloodstock Breeders Stakes TEAR F F&MO 1600 1:35.11 1.8L Regency
Greene Street R Hannam Zabeel 24 Mar 01 Taranaki Cup NEWP F OpnX 2000 2:01.59 0.4L Lord Presto
Soap Opera L O'Sullivan Lord Waverley 31 Mar 01 Japan/Nz International Trophy TAUR F OpnX 1600 1:34.33 0.8L Hero
Cronus V Colgan Zabeel 7 Apr 01 Awapuni Gold Cup AWAP F WFAX 2000 2:02.19 0.1L No Alimony
Cinder Bella L O'Sullivan Victory Dance 28 Apr 01 Travis Stakes TERA E F&MO 1600 1:35.57 2.3L Regency
Bel Air D Walsh Victory Dance 28 Apr 01 Hawkes Bay Cup HAST F OpnX 2200 2:14.53 1.3L Classify

Group Three Winners

Winner Jockey Sire Date Race Name Track   Class Dist Time Margin Runner Up
Jolly Rodger M Walker Yachtie 5 Aug 00 Winter Cup RICC S OpnX 1600 1:37.98 1.3L Nothing Lika Ta
The Blazer D Walker Blazing Keel 2 Sep 00 Wanganui Stakes WANG H WFAX 1600 1:42.93 0.3L The Message
Say Magic R Hannam Magic Ring 9 Sep 00 Merial Metric Mile AWAP H OpnX 1600 1:47.20 5.5L Midday Son
Singalong N Harris Danasinga 16 Sep 00 Hawkes Bay Guineas HAST F 3yoX 1400 1:22.50 0.1L Fore Stay
Spring Rain V Colgan Centaine 16 Sep 00 Highview Stakes HAST F 3yoX 1200 1:09.54 0.5L Chimeara
The Message L Ballantyne Gold And Ivory 16 Sep 00 Hb Challenge Stakes HAST F WFAX 1600 1:35.09 2.5L Cinder Bella
Rebel L Ballantyne Famous Star 7 Oct 00 Challenge Stakes ELLE S WFAX 1600 1:36.91 0.4L Bluebird The Wo
Star Satire L Innes Volksraad 7 Oct 00 Lowland Stakes HAST F 3yoX 1400 1:20.54 1.3L Butterscotch
King Keitel J Collett Keitel 14 Oct 00 Rotorua Challenge Plate ROTO S OpnX 1900 1:59.68 2.9L Te Atatu Chap
Durzetta L O'Sullivan Kreisler 14 Oct 00 Lion Brown Plate ROTO S WFAX 1200 1:12.77 0.3L Buster Brookfie
Verlei A Calder Blues Traveller 14 Oct 00 Fayette Park Stakes HAWE E F&MO 1400 1:24.91 3.3L Miss Jessie Jay
Music Man J Jamison Happy Melody 14 Oct 00 Canterbury Gold Cup RICC S WFAX 2000 2:05.87 3.7L Ayrgo
Singalong N Harris Danasinga 21 Oct 00 Desert Gold Stakes TREN E 3yoX 1500 1:30.63 1.3L La Bella Dama
La Bella Dama G Grylls Desert Sun 6 Nov 00 Highview Guineas TERA S 3yoX 1600 1:37.12 2.8L Komplete Kaos
Bexley T Collett Honor Grades 7 Nov 00 Cuvee Stakes ELLE E WFAX 2000 2:10.32 0.1L Manchu Warrior
Soldier Blue G Grylls Sir Sian 11 Nov 00 Metropolitan Trophy RICC F OpnX 2500 2:37.00 0.9L Smiling Like
Shes A Meanie L O'Sullivan Prince Salieri 18 Nov 00 Thames Valley Stakes TAUR F WFAX 1600 1:36.66 0.2L St Therese
Sir Howard T Russell Alannon 18 Nov 00 Churchill Stakes RICC E OpnX 1600 1:36.80 1.0L Saint Cecile
Tooth T Russell Waikiki Star 18 Nov 00 Stewards Stakes RICC E OpnX 1200 1:10.35 2.7L Count Five
Giovana P Johnson Blues Traveller 16 Dec 00 Gasmate Stakes TERA F F&MO 1600 1:34.89 1.4L Star Satire
Diamond Cashel B Herd Sir Tristram 16 Dec 00 Eulogy Stakes AWAP F 3yoX 1600 1:35.46 1.0L Piper Star
Reign Supreme R Hannam His Royal Highn 23 Dec 00 Manawatu Cup AWAP F OpnX 2300 2:19.47 0.5L Armstrong
Country Rose M Walker Centaine 23 Dec 00 Manawatu Challenge Stakes AWAP F WFAX 1400 1:22.85 0.2L Saint Cecile
Zonda V Colgan Zabeel 26 Dec 00 Kings Plate ELLE F WFAX 1600 1:35.37 2.3L Furnish
Flying Babe L O'Sullivan Flying Spur 2 Jan 01 Eclipse Stakes ELLE E 2yoX 1200 1:12.95 0.2L Vinaka
Smiling Like N Harris Star Way 20 Jan 01 Trentham Stakes TREN F WFAX 2400 2:27.45 1.0L Reign Supreme
Danamite V Colgan Danasinga 22 Jan 01 Wellington Stakes TREN F 3yoX 1600 1:35.56 0.4L The Pumper
Narousa M Prendergas Khozaam 10 Feb 01 Dunedin Gold Cup WING F OpnX 2400 2:32.86 0.2L Oregon Pine
Thomas James M Hampton Antic Boy 17 Feb 01 White Robe Lodge Handicap WING E OpnX 1600 1:38.03 1.0L Maccadons Dream
Vinaka L Innes Volksraad 10 Mar 01 Wakefield Challenge Stakes TREN F 2yoX 1200 1:09.63 0.5L Coup Ray
Forfar N Harris Wallenda 10 Mar 01 Nz St Leger Stakes TREN F OpnX 2500 2:34.02 0.5L Lord Presto
Voltaire J Symes Volksraad 17 Mar 01 Thompson Handicap OTAK F OpnX 1600 1:34.70 0.3L Doyle
San Luis N Harris Flying Spur 24 Mar 01 Ford 2yo Classic NEWP F 2yoX 1200 1:10.14 2.8L Final Destinati
Gordons H Tinsley Kaapstad 7 Apr 01 Manawatu 3yo Classic AWAP F 3yoX 2000 2:03.81 1.0L Spirit Of The N
Deegan S Clark Shannon 16 Apr 01 Easter Cup Stakes RICC F OpnX 2000 1:59.53 3.0L Teearcy
Maccadons Dream J Laking Crested Wave 21 Apr 01 Challenge Stakes RICC F OpnX 1600 1:35.45 0.1L Voltaire
Cinder Bella L O'Sullivan Victory Dance 5 May 01 Cuddle Stakes TREN F F&MO 1600 1:35.33 1.0L So Lets
Watch Officer L Innes Starjo 12 May 01 Rotorua Cup ROTO H OpnX 2300 2:41.54 1.5L Cronus
Classic Spirit M Wenn Beldale Lear 4 Jun 01 Cornwall Handicap ELLE H OpnX 2200 2:25.64 1.0L Able Way

Listed Winners

Winner Jockey Sire Date Race Name Track   Class Dist Time Margin Runner Up
The Message L Ballantyne Gold And Ivory 12 Aug 00 Foxbridge Plate TERA H WFAX 1400 1:31.11 8.0L Penny Arcade
Clarify M Sweeney Starjo 12 Aug 00 Winter Classic Stakes RICC F OpnX 2000 2:02.38 3.0L Jaybejay
Real Class Act P Johnson Big Spender 2 Sep 00 Whakatane Cup TAUR H OpnX 2170 2:19.40 0.5L Lately
Playful Fingers M Coleman Defensive Play 2 Sep 00 Waikato Stud Stakes WANG H 3yoX 1200 1:15.85 0.5L Arousing
Besty Coup K Lange Justice Prevail 16 Sep 00 Canterbury Belle Stakes RICC S 3yoX 1200 1:13.08 0.1L Flint Star
Ballina Kate N Harris Lord Ballina 23 Sep 00 Lindauer Guineas Trial ELLE S 3yoX 1400 1:26.51 0.1L Mi Centie
Sir Clive J Bullard Bigstone 29 Sep 00 Ray Coupland Stakes ASHB F 3yoX 1400 1:22.83 4.3L Coup Wood
Call Minder L Hofmann Christmas Tree 30 Sep 00 Matamata Cup MATA S OpnX 1600 1:39.50 2.0L Mr Bond
Hello Dolly J Symes Mi Preferido 30 Sep 00 Gr Kelt Memorial HAST F OpnX 1400 1:20.85 0.5L Bawalaksana
Faiross T Collett Pharostan 7 Oct 00 Mitchelson Cup ELLE S OpnX 2400 2:35.42 0.1L Blown Away
Fritz P Richards Kreisler 14 Oct 00 Timaru Stakes RICC S Opn 1200 1:11.80 0.1L Pac Man
Shinnecock B Herd Woodborough 21 Oct 00 Wellesley Stakes TREN E 2yoX 1000 0:59.09 0.1L Miss Coppelia
Yarradarno L O'Sullivan Val Darno 23 Oct 00 Highview Stud Plate TERA F OpnX 2300 2:21.29 0.1L Nikisha
Hello Dolly G Grylls Mi Preferido 28 Oct 00 Evans Metric Mile PUKE F OpnX 1600 1:34.88 0.5L Our Mr Bowe
Ma Danseuse J Collett Dance Floor 6 Nov 00 The Oaks Sprint TERA S OpnX 1200 1:12.02 1.8L Arduous
Bridie Jo J Jamison Exploding Prosp 11 Nov 00 Canterbury Breeders Stakes RICC F F&MO 1400 1:21.57 1.8L Pompeii River
Fritz N Harris Kreisler 11 Nov 00 Flying Stakes RICC F Opn 1000 0:55.65 1.1L Life Of Riley
Tangoio N Harris Exploding Prosp 18 Nov 00 Welcome Stakes RICC E 2yoX 1000 0:58.65 0.6L Danny
Centennial L O'Sullivan Centaine 25 Nov 00 Counties Challenge Stakes PUKE E 2yoX 1000 0:58.59 1.8L Prude
Vyners Lane M Du Plessis Vyners Orb 25 Nov 00 Lindauer Bowl PUKE F OpnX 1000 0:57.55 1.3L Vain Ana
Country Rose M Walker Centaine 30 Nov 00 Levin Stakes OTAK F OpnX 1400 1:22.63 0.4L Mr Emperor
St Therese G Cooksley Dehere 2 Dec 00 Soliloquy Stakes ELLE F 3yoX 1600 1:37.20 2.3L Tapildo
All American P Taylor First Norman 2 Dec 00 Wanganui Cup WANG F OpnX 2000 2:05.33 0.8L Pheroz Honor
Damaschino M Walker Last Tycoon 16 Dec 00 Fairview Ford Stakes TERA F 2yoX 1000 0:58.05 0.8L Vinaka
One Under L O'Sullivan Volksraad 16 Dec 00 Windsor Park Sprint TERA F OpnX 1400 1:22.44 2.7L Volkaire
Hail N Harris Stark South 17 Dec 00 Derby Trial ELLE F 3yoX 2000 2:09.59 0.5L Ma Victoire
Madhuri Dixit L Rutherford Famous Star 26 Dec 00 Newmarket Handicap ELLE F OpnX 1200 1:11.81 0.2L Star Of Gold
Coup Ray J Bates Exploding Prosp 26 Dec 00 Ford Champagne Stakes WING F 2yoX 1000 0:59.81 0.1L Coup Will
Perceptible P Richards Personal Escort 26 Dec 00 Dunedin Guineas WING F 3yoX 1600 1:38.52 1.0L Du Bois
Aubwin K Williams Vyners Orb 28 Dec 00 Phar Lap Timaru Cup WASH F Opn 1600 1:37.10 0.3L Calla King
Music Man J Lawson Happy Melody 1 Jan 01 Waikouaiti Gold Cup WAIK S Opn 2000 2:05.30 0.8L Amazing Charm
Kaapeon N Harris Kaapstad 13 Jan 01 Marton Cup AWAP F OpnX 2200 2:14.21 0.8L Hello Dolly
Andrella M Du Plessis Dehere 20 Jan 01 Anniversary Handicap TREN F OpnX 1600 1:34.46 0.2L Saint Cecile
Perceptible P Dowling Personal Escort 1 Feb 01 Gore Guineas GORE E 3yoX 1355 1:21.30 3.5L Crystal
Saint Cecile D Walsh Pompeii Court 6 Feb 01 Wairarapa Breeders Stakes TAUH F F&MO 1600 1:35.35 2.0L Amnesia
Perceptible P Dowling Personal Escort 10 Feb 01 Otago Breeders Stakes WING F 3yoX 1400 1:24.79 2.0L Besty Coup
Burton P Richards Personal Escort 10 Feb 01 Hazlett Stakes WING F Opn 1400 1:22.97 0.8L Mick Ronald
Fifty Fifty M Sweeney Justice Prevail 17 Feb 01 Tauranga Classic TAUR H F&MO 1400 1:33.59 1.3L Atta Glance
Vinaka L Innes Volksraad 24 Feb 01 Fairview Ford Slipper MATA E 2yoX 1200 1:09.97 3.3L San Luis
Perceptible P Dowling Personal Escort 24 Feb 01 Nz Bloodstock Breeders INVE F 3yoX 1600 1:38.45 1.0L Besty Coup
Imps Love H Tinsley Spectacular Lov 24 Feb 01 Invercargill Gold Cup INVE F Opn 2200 2:19.97 0.1L Hilton Jewel
Our Aspiration L Mumby Mi Preferido 10 Mar 01 Lightning Handicap TREN F OpnX 1000 0:56.16 0.8L Life Of Riley
Perceptible P Dowling Personal Escort 25 Mar 01 Southland Guineas INVE F 3yoX 1600 1:36.90 2.5L Du Bois
Ethlen D Weatherley Hula Town 31 Mar 01 Manawatu Breeders Stakes AWAP E F&MO 2000 2:04.31 0.8L Spottswoode
Zaza D Bradley Zabeel 31 Mar 01 South Island Breeders Stakes RICC F F&MO 1600 1:34.97 0.1L Goldrim
Conference J Stanley Lord Ballina 7 Apr 01 Flying Handicap AWAP F OpnX 1200 1:09.84 0.8L Life Of Riley
Pastel B Phillips Grosvenor 8 Apr 01 Nz Bloodstock Stakes ASHB F 3yoX 1600 1:35.30 0.4L Du Bois
Flying Babe L O'Sullivan Flying Spur 14 Apr 01 Great Northern Foal Stakes ELLE E 2yoX 1200 1:11.65 2.5L Finishing Schoo
Bel Air L O'Sullivan Victory Dance 16 Apr 01 Hih Insurance Classic ELLE E OpnX 2400 2:34.26 0.2L Likely Story
Maccadons Dream J Laking Crested Wave 16 Apr 01 Great Easter Stakes RICC F OpnX 1400 1:21.93 1.0L Thomas James
Cinnamon Girl J Lawson Gold Brose 21 Apr 01 South Island 2yo Stakes RICC F 2yoX 1200 1:10.39 1.3L Oliver Confessi
Supa Belt L Mumby Blues Traveller 21 Apr 01 Warstep Stakes RICC F 3yoX 2000 2:03.02 0.2L Besty Coup
Deegan S Clark Shannon 21 Apr 01 Great Autumn Stakes RICC F OpnX 2500 2:37.79 2.0L Kinayre
Egyptian Raine G Cooksley Desert Sun 25 Apr 01 Nz Bloodstock 2yo Fillies Stks AVON F 2yoX 1200 1:10.78 1.8L Zirna
Last Flight B Hibberd Valley Of Carom 25 Apr 01 Db Draught 1600 AWAP E OpnX 1600 1:36.63 2.0L Doyle
Du Bois J Lawson Kingdom Bay 26 Apr 01 South Island 3yo Final WING F 3yoX 1600 1:38.08 0.3L Dazzling Dancer
Butterscotch L O'Sullivan Gold Brose 28 Apr 01 Cambridge Breeders Stakes TERA E 3yoX 1200 1:10.11 2.5L Sound The Alarm
Vee For Victory V Colgan Victory Dance 12 May 01 Rotorua Stakes ROTO H F&MO 1400 1:32.72 0.5L Arlanda
Rainman G Grylls Rainbow Myth 26 May 01 Champagne Stakes ELLE H 2yoX 1200 1:16.58 0.1L Swallow
Top O The Strai L Mumby Kinjite 26 May 01 Marton 1600 AWAP H OpnX 1600 1:44.36 3.5L Say Magic
Watch Officer L Innes Starjo 23 Jun 01 Kiwifruit Cup TAUR H OpnX 2170 2:20.28 0.4L Van Winkle
Leica Guv O Bosson Deputy Governor 14 Jul 01 Wedgewood Stud Breeders Stks RUAK E 2yoX 1200 1:10.98 0.8L Dance Class
Jennibegood J Rogers Jahafil 14 Jul 01 Whyte Handicap TREN H OpnX 1600 1:43.80 0.4L Toffant
Van Winkle L O'Sullivan Yachtie 28 Jul 01 Taumarunui Cup TERA H OpnX 2100 2:25.85 1.0L Coxs Bazaar
Egyptian Raine P Taylor Desert Sun 28 Jul 01 Ryder Stakes OTAK H 2yoX 1200 1:13.96 4.5L Stone Wash Jean