CopyRight RaceBase 13 Apr 2008

 

 Home  This Season  2016-17 2015-16  2014-15 2013-14 2012-13  2011-12 2010-11 2009-10  2008-09

 
  2007-08  2006-07 2005-06  2004-05  2003-04  2002-03  2001-02  2000-01  1999-00  1998-99  1997-98  
 

Top 100 Horses of the 1999-2000 Season

 HOME

Calculated by, the Computer Database Program, RaceBase from NZ form evenly throughout the entire season with emphasis on Class, Stake Money and Consistency. The most significant difference between these ratings and traditional stake money earned methods is that poor performances also come under consideration. NZ form only is considered.

Overall Rankings

1. Cannsea Season Formline : 1111
4M Canny Lad-Beachside Moroney/Scott, Matamata
23 Oct 99 Ellerslie C2 1200 1st    
6 Nov 99 Te Rapa Open 1200 1st Listed The Oaks Sprint
1 Dec 99 Avondale Open 1200 1st Group 2 Anziyan Classic
3 Jan 00 Ellerslie Open 1200 1st Group 1 Railway Handicap

 

2. Cent Home Season Formline : 21111
4G Lord Ballina-Centuria J Wallace, Opaki
5 Aug 99 Hastings C2 1400 2nd    
28 Aug 99 Hastings C3 1400 1st    
18 Sep 99 Hastings PQ 1600 1st    
2 Oct 99 Hastings WFA 2040 1st Group 1 Kelt Capital Stakes
23 Oct 99 Trentham WFA 1600 1st Group 1 Captain Cook Stakes

 

3. Ad Alta Season Formline : 11113155
3F Kenfair-Distant Heights P & T Gillies, Matamata
4 Sep 99 Tauranga C1 1200 1st    
25 Sep 99 Ellerslie 3yo 1400 1st Listed Lindauer Guineas Trial
9 Oct 99 Ellerslie 3yo 1600 1st Group 2 Lindauer Guineas
6 Nov 99 Riccarton 3yo 1600 1st Group 1 NZ 1000 Guineas
10 Nov 99 Riccarton 3yo 1600 3rd Group 1 NZ 2000 Guineas
4 Dec 99 Avondale 3yo 2000 1st Group 2 Avondale Guineas
26 Dec 99 Ellerslie 3yo 2400 5th Group 1 NZ Derby
19 Feb 00 Tauranga F&Mares 1400 5th Listed Tauranga Classic

 

4. Buzz Lightyear Season Formline : 2131110
3C Gold Brose-Excitable Kid R Priscott, Te Awamutu
8 Sep 99 Ruakaka 3yo 1200 2nd    
18 Sep 99 Hastings 3yo 1400 1st Group 3 Hawkes Bay Guineas
9 Oct 99 Ellerslie 3yo 1600 3rd Group 2 Lindauer Guineas
10 Nov 99 Riccarton 3yo 1600 1st Group 1 NZ 2000 Guineas
25 Nov 99 Otaki 3yo 1600 1st Group 1 Bayer Classic
12 Dec 99 Ellerslie 3yo 2000 1st Listed NZ Derby Trial
26 Dec 99 Ellerslie 3yo 2400 10th Group 1 NZ Derby

 

5. Spring Rain Season Formline : 111135
2F Centaine-Pearl Dragon R James, Matamata
18 Dec 99 Te Rapa 2yoM 1000 1st    
15 Jan 00 Avondale 2yo 1200 1st    
5 Feb 00 Te Rapa 2yo 1200 1st Listed $400,000 Super Bonus
4 Mar 00 Trentham 2yo 1200 1st Group 3 Wakefield Challenge Stks
1 Apr 00 Awapuni 2yo 1400 3rd Group 1 Manawatu Sires Produce
29 Apr 00 Ellerlsie 2yo 1400 5th Group 1 Ellerslie Sires Produce

 

6. Platonic Season Formline : 211111
4M Trustful-Mikis G Richardson, Matamata
8 Dec 99 Waipa Mdn 1400 2nd    
1 Jan 00 Ellerslie Mdn 1600 1st    
19 Feb 00 Tauranga C1 1600 1st    
11 Mar 00 Ellerslie PQ 1600 1st    
15 Apr 00 Te Rapa PQ 1600 1st    
6 May 00 Trentham F&Mares 1600 1st Group 3 Cuddle Stakes

 

7. Integrate Season Formline : 144235231271
6M Integra-Vitscay M Walker, Matamata
2 Oct 99 Matamata F&Mares 1200 1st    
16 Oct 99 Hawera F&Mares 1400 4th Group 3 Fayette Park Stks
23 Oct 99 Trentham WFA 1600 4th Group 1 Captain Cook Stakes
2 Nov 99 Ellerslie WFA 2000 2nd Group 3 Cuvee Stakes
13 Nov 99 Tauranga WFA 1600 3rd Group 3 Thames Valley Stakes
18 Dec 99 Awapuni WFA 1400 5th Listed Challenge Stakes
26 Dec 99 Ellerslie WFA 1600 2nd Group 3 Kings Plate
3 Jan 00 Ellerslie WFA 2000 3rd Group 1 Japan Racing Assoc
5 Feb 00 Tauherenikau F&Mares 1600 1st Listed Wairarapa Breeders Stks
12 Feb 00 Te Rapa WFA 2000 2nd Group 1 Whakanui Stud Stks
18 Mar 00 Te Aroha F&Mares 1600 7th Group 2 Cambridge Breeders Stks
15 Apr 00 Te Rapa F&Mares 1600 1st Group 2 Travis Stakes

 

8. Hero Season Formline : 12P2211434
6G Deputy Governor-Domino Campin/Gudopp, Cambridge
28 Aug 99 Hastings WFA 1400 1st Group 2 Mudgway Stakes
18 Sep 99 Hastings WFA 1600 2nd   HB Challenge Stks
2 Oct 99 Hastings WFA 2040 P. Up Group 1 Kelt Capital Stakes
16 Oct 99 Rotorua WFA 1200 2nd Group 3 Lion Brown Plate
23 Oct 99 Trentham WFA 1600 2nd Group 1 Captain Cook Stakes
25 Nov 99 Otaki Open 1400 1st Listed Levin Stakes
18 Dec 99 Awapuni WFA 1400 1st Listed Air NZ Challenge Stks
3 Jan 00 Ellerslie WFA 2000 4th Group 1 Japan Racing Assoc
12 Feb 00 Te Rapa WFA 1400 3rd Group 1 Waikato Draught Sprint
24 Feb 00 Otaki WFA 1400 4th Group 1 Auto Auctions WFA

 

9. Rebel Season Formline : 242102
6G Famous Star-My Goodness Me R Langsford, Kumeu
28 Aug 99 Hastings WFA 1400 2nd Group 2 Mudgway Stakes
18 Sep 99 Hastings WFA 1600 4th   HB Challenge Stks
2 Oct 99 Hastings WFA 2040 2nd Group 1 Kelt Capital Stakes
3 Jan 00 Ellerslie WFA 2000 1st Group 1 Japan Racing Assoc
12 Feb 00 Te Rapa WFA 2000 11th Group 1 Whakanui Stud Stks
11 Mar 00 Ellerslie WFA 2000 2nd Group 1 Lion Red Stakes

 

10. Cinder Bella Season Formline : 1P42112
4M Victory Dance-Lucky Jewel K Zimmerman, Levin
9 Sep 99 Otaki C3 1200 1st    
25 Sep 99 New Ply. Open 1400 P. Up    
24 Feb 00 Otaki PQ 1400 4th    
4 Mar 00 Trentham PQ 1600 2nd    
25 Mar 00 Awapuni Open 1600 1st Listed DB Draught 1600
8 Apr 00 Tauranga Open 1600 1st Group 2 Japan/NZ Int. Trophy
22 Apr 00 Ellerslie Open 1600 2nd Group 1 Easter Handicap

 

11. Fritz Season Formline : 2251133
5G Kreisler-Brighten Up N Coulbeck, Leithfield
9 Oct 99 Riccarton Open 1200 2nd Listed Timaru Stakes
6 Nov 99 Riccarton Open 1000 2nd Listed Flying Stakes
13 Nov 99 Riccarton Open 1200 5th Group 3 Stewards Stakes
26 Dec 99 Wingatui Open 1200 1st    
24 Jan 00 Trentham Open 1200 1st Group 1 Telegraph Handicap
4 Mar 00 Trentham Open 1000 3rd Listed Lightning Handicap
1 Apr 00 Awapuni Open 1200 3rd Listed Flying Handicap

 

12. Party Queen Season Formline : 1212493312
3F Gold Brose-Video Queen D & G Sanders, Te Awamutu
4 Sep 99 Wanganui 3yo 1200 1st Listed Waikato Stud Stakes
18 Sep 99 Hastings 3yo 1200 2nd Group 3 Highview Stakes
9 Oct 99 Trentham 3yo 1400 1st Group 3 Novartis Classic
23 Oct 99 Trentham 3yo 1600 2nd Group 3 Desert Gold Stakes
6 Nov 99 Riccarton 3yo 1600 4th Group 1 NZ 1000 Guineas
12 Feb 00 Te Rapa WFA 1400 9th Group 1 Waikato Draught Sprint
11 Mar 00 Ellerslie 3yo 1400 3rd    
25 Mar 00 Ellerslie Open 1600 3rd    
8 Apr 00 Tauranga 3yo 1600 1st   3yo Fillies Classique
15 Apr 00 Te Rapa F&Mares 1600 2nd Group 2 Travis Stakes

 

13. Bahnhof Zoo Season Formline : 2116
5G Volksraad-Kiteroa J Vance, Takanini
2 Nov 99 Ellerslie Open 1400 2nd    
1 Dec 99 Avondale Open 1600 1st    
3 Jan 00 Ellerslie Open 1600 1st Group 2 Oaks Stud Classic
29 Jan 00 Trentham Open 1600 6th Group 1 Thorndon Mile

 

14. Showella Season Formline : 1711
4M Lord Ballina-Show Queen C & F Ritchie, Takanini
30 Oct 99 Pukekohe Open 1600 1st Listed Evans Metric Mile
3 Jan 00 Ellerslie Open 1600 7th Group 2 Oaks Stud Classic
26 Feb 00 Matamata Open 1600 1st    
11 Mar 00 Ellerslie WFA 2000 1st Group 1 Lion Red Stakes

 

15. Pravda Season Formline : 14224151
4M Zabeel-Foreign Copy P O'Sullivan, Matamata
2 Oct 99 Matamata C3 1400 1st    
6 Nov 99 Te Rapa C4 1600 4th    
1 Dec 99 Avondale PQ 2100 2nd    
11 Dec 99 Te Rapa Open 2000 2nd    
26 Dec 99 Ellerslie Open 2400 4th Group 2 QE II Handicap
3 Jan 00 Ellerslie PQ 2100 1st    
26 Feb 00 Matamata Open 1600 5th    
18 Mar 00 New Ply. Open 2000 1st Group 2 Taranaki Cup

 

16. Hades Season Formline : 122122
3G Zabeel-Annas Choice R James, Matamata
30 Oct 99 Awapuni Mdn 1400 1st    
21 Nov 99 Te Rapa 3yo 1600 2nd    
4 Dec 99 Avondale 3yo 2000 2nd Group 2 Avondale Guineas
26 Dec 99 Ellerslie 3yo 2400 1st Group 1 NZ Derby
5 Feb 00 Te Rapa C2 1400 2nd    
26 Feb 00 Matamata 3yo 1600 2nd    

 

17. Zapeace Season Formline : 8111
5M Zabeel-Queen Of Peace N & P Hurdle, Awapuni
1 Apr 00 Awapuni Open 1200 8th Listed Flying Handicap
15 Apr 00 Te Rapa Open 1400 1st    
13 May 00 Rotorua F&Mares 1400 1st Listed Rotorua Stakes
20 May 00 Te Rapa F&Mares 1600 1st Group 3 Instrument Supplies Stks

 

18. Second Coming Season Formline : 021
5G Oak Ridge-Superior Miss Moroney/Scott, Matamata
1 Dec 99 Avondale Open 2200 14th Group 1 Avondale Gold Cup
3 Jan 00 Ellerslie Open 3200 2nd Group 1 Auckland Cup
29 Jan 00 Trentham Open 3200 1st Group 1 Wellington Cup

 

19. Paddy Maloney Season Formline : 2552521224536
5G St Hilarion-Sweet Lu R Marsh, Woodville
11 Sep 99 Awapuni C3 1400 2nd    
18 Sep 99 Hastings PQ 1600 5th    
2 Oct 99 Hastings PQ 2000 5th    
9 Oct 99 Ellerslie PQ 2200 2nd    
23 Oct 99 Trentham PQ 2200 5th    
30 Oct 99 Awapuni Open 2100 2nd    
6 Nov 99 Riccarton Open 2500 1st Group 3 Gold Cup
13 Nov 99 Riccarton Open 3200 2nd Group 2 NZ Cup
9 Dec 99 New Ply. R Open 1600 2nd    
18 Dec 99 Awapuni Open 2300 4th Group 3 Manawatu Cup
3 Jan 00 Ellerslie Open 3200 5th Group 1 Auckland Cup
22 Jan 00 Trentham Open 2200 3rd    
29 Jan 00 Trantham Open 3200 6th Group 1 Wellington Cup

 

20. Kaapstad Way Season Formline : 71291211
4G Kaapstad-Crysell Way C & C Wood, Cambridge
25 Oct 99 Te Rapa C2 1400 7th    
21 Nov 99 Te Rapa C2 1600 1st    
4 Dec 99 Avondale C3 1600 2nd    
3 Jan 00 Ellerslie PQ 1400 9th    
15 Jan 00 Avondale C3 1600 1st    
29 Jan 00 Trentham PQ 1600 2nd    
12 Feb 00 Te Rapa Open 2000 1st    
24 Feb 00 Otaki Open 2000 1st    

 

Pos Horse Score Breeding Trainer
21 LITTLE JAMIE 770 ST JUDE
LITTLE CAREY
P O'SULLIVAN
MATAMATA
22 IDOL 763 MASTERCLASS
VENETIAN COURT
BETTY/GIBBS
MATAMATA
23 TALL POPPY 762 KAAPSTAD
FUN ON THE RUN
N EALES
AWAPUNI
24 SKOOZI 761 PRINCE OF PRAIS
TWEED VIEW
R JAMES
MATAMATA
25 MAGIC WINNER 754 MIGHTY GREY
HAGENS PRIDE
D & G SANDERS
TE AWAMUTU
26 RIJEKA 752 SOUND REASON
JOES GIRL
G COX
PUKEKOHE
27 CREME DE HONOR 750 HONOR GRADES
AVONS ROSE
J VANCE
TAKANINI
28 SARWATCH 750 JETBALL
RIVERINA CHARM
S LAXON
CAMBRIDGE
29 DIAGA 748 KINJITE
YOUTHFUL MISS
L DIDHAM
RICCARTON
30 MASTER POM 748 GARCIA
POMPOM
M & M ROGERS
TAKANINI
31 AUBWIN 744 VYNERS ORB
IVANKA
S J WOODSFORD
LOBURN
32 SHES A MEANIE 742 PRINCE SALIERI
SHEKANWYN
P MILICH
AVONDALE
33 MCDA KNIFE 739 MCGINTY
TRAMONTANE
A PARKER
TAKANINI
34 PARIMAC 737 CONQUISTAROSE
CONTUNE
A BROWN
LOBURN
35 WILLIE CAPONE 736 VOLKSRAAD
MY LADY MONTANA
S SHARROCK
NEW PLYMOUTH
36 THE RED EXPRESS 734 EXPLODING PROSP
TINAS SPIRIT
G LAURSEN
FOXTON
37 HILL OF GRACE 734 ZABEEL
CARMEL VALLEY
R PRISCOTT
TE AWAMUTU
38 JOANS BEST 734 GOLD BROSE
YANKEE GOLD
D & P WILLIAMS
RICCARTON
39 DURZETTA 733 KREISLER
DU TEMPS
R DOWLING
CAMBRIDGE
40 RESONARE 732 CENTAINE
PALLADIUM
L LATTA
AWAPUNI
41 MISS JESSIE JAY 732 SPECTACULARPHAN
MISS DISTINCTIO
K GRAY
WAVERLEY
42 BUSTER BROOKFIELD 731 OREGON
SHILLING
M BAKER
WOODVILLE
43 TRAVELLIN MAN 730 BLUES TRAVELLER
PEAT
T COLE
TE KAUWHATA
44 GIOVANA 729 BLUES TRAVELLER
TRISTAINE
C MARSHALL
CAMBRIDGE
45 SAY MAGIC 726 MAGIC RING
PLAY SAFE
K FLEMING
ASHBURTON
46 TOKYO BEAU 724 SKY CHASE
TOKYO BELLE
R J DEE
CAMBRIDGE
47 PULVERIZE 721 VICTORY DANCE
POWDER KEG
M GOODWIN
LEVIN
48 SHES COUNTRY 719 KENFAIR
CROSS COUNTRY
B J WALLACE
TAKANINI
49 DANCING DAPHNE 717 DANCE FLOOR
DARING DAPHNE
D PITMAN
RICCARTON
50 ABLE MASTER 715 ZABEEL
ENHANCER
B J WALLACE
TAKANINI
51 WAKE FOREST 709 CACHE OF GOLD
PRIVATE POPPY
G CLUTTERBUCK
AWAPUNI
52 PHEROZITY 707 HEROICITY
PHEROZ FORTUNE
M BRESLIN
AWAPUNI
53 ROYAL WAYS 705 CROSSWAYS
ROYAL AUK
T COLE
TE KAUWHATA
54 WUNDERBAR 703 VOLKSRAAD
MORETHANAMOMENT
JILLINGS/YUILL
TAKANINI
55 JERMYN STREET 702 GROSVENOR
STREET DANCER
JILLINGS/YUILL
TAKANINI
56 CLEAR ADVANTAGE 702 STARK SOUTH
CLEAR CUT
HAWTIN/ROGERSON
TUHIKARAMEA
57 BLOWN AWAY 702 EXPLODING PROSP
WE GRETA
A MURRAY
CAMBRIDGE
58 ALBERTON STAR 701 STYLISH CENTURY
ALBERTON LASS
JILLINGS/YUILL
TAKANINI
59 CALL ME ZEUS 700 ZEPHYR ACE
ROBINS WATCH
S GULLIVER
HAWERA
60 SPOTTSWOODE 700 CENTAINE
FIFTEEN REASONS
R JAMES
MATAMATA
61 LIKE THE LOOK 700 WAIKIKI STAR
GEM BRITE
M ENRIGHT
FOXTON
62 GREASE 698 DANCE FLOOR
PASSAKISS
J WHEELER
NEW PLYMOUTH
63 TRUTHFUL 698 TRUSTFUL
SEAMIST
J & K PARSONS
BALCAIRN
64 HARRISON 697 BASSENTHWAITE
AYABAR
A & L PRENDERGAST
WEST MELTON
65 TOOTH 697 WAIKIKI STAR
SANTA LUCIA
S J PRINCE
WINGATUI
66 CRUZEIRO 694 KAAPSTAD
JANEIRO
G GEORGETTI
MARTON
67 CLARIFY 693 STARJO
CLAREYL
K SMITH
TAKANINI
68 OUR CLASS 692 MASTERCLASS
DRESDEN GOLD
J HOWARD
HASTINGS
69 MORALEE 691 DESERT SUN
MAZIS CHAMBERTI
R & C BOTHWELL
STRATFORD
70 TROUNCED 689 JUST A DANCER
MERYL
BARLOW/LYNDS
NEWBURY
71 FURNISH 687 LORD WAVERLEY
SAPPHIRE ROSE
T COLE
TE KAUWHATA
72 VOLKAIRE 685 VOLKSRAAD
LAFFAIRE
K GRAY
WAVERLEY
73 ZAYYAD 685 MOHAMED ABDU
POMPEII GIRL
R SIMS
PUKEKOHE
74 MR MCGERKLE 682 COCKY GOLFER
BALKAN HEIGHTS
C FAULKNER
TAKANINI
75 ARDUOUS 682 MOHAMED ABDU
SANDRA KAE
R MANNING
CAMBRIDGE
76 OCEAN RUN 682 DANCE FLOOR
ASTER BLUE
WALLER/SATHERLEY
FOXTON
77 CHEIRON 682 CENTAINE
SPLASH OF BEAUT
R MARSH
WOODVILLE
78 AEROSMITH 679 INDIAN ORE
LUNA DI MIELE
N & P HURDLE
AWAPUNI
79 WINGED FOOT 676 MAROOF
RICAMO
R PRISCOTT
TE AWAMUTU
80 THE GIFTED SHIFTA 676 DEFENSIVE PLAY
MISS KIRWAN
S SHARROCK
NEW PLYMOUTH
81 ESPRIT DE CORPS 674 CENTRO
BY DESIGN
P STEVENS
MATAMATA
82 CENTRE CREST 673 LORD CENTURY
CREST OF CASITA
K MARSHMENT
WANGANUI
83 COUNT CRISTO 672 KAAPTIVE EDITIO
SIRENA DEL MAR
K ALEXANDER
MATAMATA
84 KASMAN 672 KASHANI
FROSTING
P O'SULLIVAN
MATAMATA
85 RON 671 PIN PULLER
MANGAROA BELLE
N & P HURDLE
AWAPUNI
86 ANA ZEEL 669 ZABEEL
MY TRICIA
M WALKER
MATAMATA
87 PACE INVADER 668 WESTMINSTER
GREY INVADER
A CLARK
TAKANINI
88 ETE PINS 667 SNIPPETS
FREEWAY DAISY
C MCNAB
MATAMATA
89 BELIEVER 664 FIRST NORMAN
LLANTRYST
BARLOW/LYNDS
NEWBURY
90 KING DOR 664 PALATABLE
QUEEN OF GOLD
A C BECKETT
RIVERTON
91 SPACE TRAVELLER 663 J O DAHLIA
STELLA MARY
BRUCE MACDONALD
CAMBRIDGE
92 AKA BILK 663 AL AKBAR
NANTUCKET SOUND
L CHRISTENSEN
AWAPUNI
93 DRAMA QUEEN 663 PRINCE OF PRAIS
LADY UKIAH
R COLLETT
PUKEKOHE
94 CHEERFUL 663 STAR WAY
LA FLEUR PETRUS
S LAXON
CAMBRIDGE
95 TE AKAU JACK 662 STAR WAY
AURUM QUEEN
M WALKER
MATAMATA
96 FOXMAN 662 FOXBAY
VALYN
M PHILLIPS
TE RAPA
97 SIR LANCELOT 662 CASUAL LIES
CRUX
M FALCONER
MATAMATA
98 EDBERG 660 DANEHILL
IROQUOIS MISS
P O'SULLIVAN
MATAMATA
99 CONFERENCE 660 LORD BALLINA
MOTIVE
J WHEELER
NEW PLYMOUTH
100 CATAMARCA 660 GOLD BROSE
PHRISEE
S AUTRIDGE
MATAMATA