CopyRight RaceBase 13 Apr 2008

 

 Home  This Season  2016-17 2015-16  2014-15 2013-14 2012-13  2011-12 2010-11 2009-10  2008-09

 
  2007-08  2006-07 2005-06  2004-05  2003-04  2002-03  2001-02  2000-01  1999-00  1998-99  1997-98  
 

Top 100 Horses of the 2001-02 Season

 HOME

Calculated by, the Computer Database Program, RaceBase from NZ form evenly throughout the entire season with emphasis on Class, Stake Money and Consistency. The most significant difference between these ratings and traditional stake money earned methods is that poor performances also come under consideration. NZ form only is considered.

Overall Rankings

1. Vapour Trail Season Formline : 1122512113
3F Jetball-Devil's Lair D Logan, Ruakaka
5 Sep 01 Ruakaka Mdn 1400 1st    
22 Sep 01 Ellerslie 3yo 1400 1st Listed Guineas Trial
6 Oct 01 Ellerslie 3yo 1600 2nd Group 2 Lindauer Guineas
3 Nov 01 Te Rapa 3yo 1600 2nd Group 3 Highview Guineas
1 Dec 01 Ellerslie 3yof 1600 5th Listed Soliloquy Stakes
26 Dec 01 Ellerslie 3yof 1600 1st Group 2 Eight Carat Classic
2 Jan 02 Ellerslie 3yof 2000 2nd Group 2 Royal Stakes
19 Jan 02 Trentham 3yof 2400 1st Group 1 New Zealand Oaks
9 Feb 02 Te Rapa 3yof 2000 1st Group 2 Sir Tristram Fillies Classic
2 Mar 02 Ellerslie 3yof 2100 3rd Group 2 Championship Stakes

 

2. Honor Bound Season Formline : 142122412
4M Honor Grades-Amrica T Wenn, Te Aroha
6 Nov 01 Ellerslie Prg 1200 1st    
24 Nov 01 Pukekohe f&m WFA 1400 4th Group 2 Auckland Breeders Stks
15 Dec 01 Te Rapa Open 1400 2nd Listed Windsor Park Sprint
2 Jan 02 Ellerslie Open 1600 1st Group 2 Highview Stud Trophy
9 Feb 02 Te Rapa WFA 1400 2nd Group 1 Waikato Draught Sprint
2 Mar 02 Ellerslie Open 1400 2nd    
16 Mar 02 Te Aroha f&mWFA 1600 4th Group 1 NZ B.stock Breeders Stks
30 Mar 02 Ellerslie Open 1600 1st Group 1 Easter Handicap
27 Apr 02 Te Rapa f&m WFA 1600 2nd Group 2 Travis Stakes

 

3. Leica Guv Season Formline : 5413111
3G Deputy Governor-Leica Or Not J McVean, Cambridge
1 Sep 01 Wanganui 3yo 1320 5th Listed Wanganui Guineas
15 Sep 01 Hastings 3yo 1400 4th Group 3 Hawkes Bay Guineas
6 Oct 01 Ellerslie 3yo 1600 1st Group 2 Lindauer Guineas
14 Nov 01 Riccarton 3yo 1600 3rd Group 1 NZ 2000 Guineas
8 Dec 01 Avondale 3yo 2000 1st Group 2 Avondale Guineas
26 Dec 01 Ellerslie 3yo 2400 1st Group 1 NZ Derby
6 Feb 02 Ellerslie 3yo 1400 1st    

 

4. Cinder Bella Season Formline : 221241
6M Victory Dance-Lucky Jewel K Zimmerman, Levin
25 Aug 01 Hastings WFA 1400 2nd Group 2 Mudgway Stakes
15 Sep 01 Hastings WFA 1600 2nd Group 3 H. Bay Challenge Stks
29 Sep 01 Hastings WFA 2040 1st Group 1 Kelt Capital Stakes
20 Oct 01 Trentham WFA 1600 2nd Group 1 Prized Stakes
5 Dec 01 Avondale Open 2200 4th Group 1 Avondale Gold Cup
30 Mar 02 Otaki Open 1500 1st    

 

5. Cyclades Season Formline : 51431241
6G Alleged Dash-Iris La Bonga C Evans, Takanini
3 Oct 01 Avondale Prg 1600 5th    
20 Oct 01 Ellerslie Prg 2100 1st    
10 Nov 01 Avondale Open 1600 4th    
24 Nov 01 Pukekohe Open 2100 3rd Group 2 Counties Cup
26 Dec 01 Ellerslie Open 2400 1st Group 2 QE II Handicap
1 Jan 02 Ellerslie Open 3200 2nd Group 1 Auckland Cup
19 Jan 02 Ellerslie Open 1600 4th    
26 Jan 02 Trentham Open 3200 1st Group 1 Wellington Cup

 

6. Grout Season Formline : 31111
2G Gold Brose-Kaapstad Glamour S Sharrock, New Plymouth
5 Jan 02 Woodville 2yo 1100 3rd    
10 Feb 02 Hawera 2yo Mdn 1200 1st    
2 Mar 02 Ellerslie 2yo 1200 1st    
23 Mar 02 Awapuni 2yo 1400 1st Group 1 Manawatu Sires Produce
6 Apr 02 Ellerslie 2yo 1400 1st Group 1 Ellerslie Sires Produce

 

7. Emerald Dream Season Formline : 6111126512
5M Danehill-Theme Song M Baker, Cambridge
29 Sep 01 Matamata Int 1200 6th    
27 Oct 01 Pukekohe Int 1400 1st    
6 Nov 01 Ellerslie Prg 1400 1st    
17 Nov 01 Tauranga WFA 1600 1st Group 3 Thames Valley Stakes
1 Dec 01 Ellerslie WFA 1600 1st Listed Grt Northern Challenge Stks
15 Dec 01 Te Rapa WFA f&m 1600 2nd Group 3 Gasmate Stakes
2 Jan 02 Ellerslie WFA 2000 6th Group 1 The Oaks Stud Classic
26 Jan 02 Trentham Open 1600 5th Group 1 Thorndon Mile
9 Feb 02 Te Rapa WFA 2000 1st Group 1 Whakanui Stud International
2 Mar 02 Ellerslie WFA 2000 2nd Group 1 Lion Red Stakes

 

8. Lady Dehere Season Formline : 112541145
2F Dehere-Express A Smile D & G Sanders, Te Awamutu
19 Sep 01 Te Aroha 2yo 900 1st    
6 Oct 01 Ellerslie 2yo 880 1st    
20 Oct 01 Trentham 2yo 1000 2nd Listed Wellesley Stakes
24 Nov 01 Pukekohe 2yof 1100 5th Listed Counties Challenge Stks
26 Dec 01 Ellerslie 2yof 1100 4th   Super Bonus Fillies Prelude
2 Feb 02 Te Rapa 2yo 1200 1st Listed Super Bonus Classique
23 Feb 02 Matamata 2yof 1200 1st Group 2 NZ Breeders Stakes
23 Mar 02 Awapuni 2yo 1400 4th Group 1 Manawatu Sires Produce
6 Apr 02 Ellerslie 2yo 1400 5th Group 1 Ellerslie Sires Produce

 

9. Okiwi Bay Season Formline : 161445152424
5G Kinjite-Celerina R Marshall, Te Awamutu
18 Aug 01 Pukekohe Open 1600 1st    
1 Sep 01 Tauranga Open 2170 6th    
22 Sep 01 Ellerslie Open 2000 1st    
6 Oct 01 Ellerslie Open 2400 4th Listed Mitchelson Cup
6 Nov 01 Ellerslie WFA 2000 4th Group 3 Lindauer Grandeur Stks
24 Nov 01 Pukekohe Open 2100 5th Group 2 Counties Cup
15 Dec 01 Te Rapa Open 2400 1st Group 2 Waikato Gold Cup
1 Jan 02 Ellerslie Open 3200 5th Group 1 Auckland Cup
18 May 02 Te Rapa Open 1600 2nd    
3 Jun 02 Ellerslie Open 2200 4th Group 3 Cornwall Handicap
22 Jun 02 Tauranga Open 2170 2nd Listed Kiwifruit Cup
27 Jul 02 Te Rapa Open 2100 4th Listed Taumarunui Gold Cup

 

10. Giovana Season Formline : 25442117
5M Blues Traveller-Tristaine C Marshall, Cambridge
29 Sep 01 Hastings Open 1400 2nd Listed GR Kelt Memorial
27 Oct 01 Pukekohe Open 1600 5th Listed Evan's Metric Mile
17 Nov 01 Tauranga WFA 1600 4th Group 3 Thames Valley Stakes
1 Dec 01 Ellerslie WFA 1600 4th Listed Grt Northern Challenge Stks
26 Dec 01 Ellerslie WFA 1600 2nd Group 3 King's Plate
2 Jan 02 Ellerslie WFA 2000 1st Group 1 The Oaks Stud Classic
26 Jan 02 Trentham Open 1600 1st Group 1 Thorndon Mile
9 Feb 02 Te Rapa WFA 2000 7th Group 1 Whakanui Stud International

 

11. Vinaka Season Formline : 11123138
3G Volksraad-Shepherds Delight J Gibbs, Matamata
25 Aug 01 Hastings 3yo 1200 1st    
15 Sep 01 Hastings 3yo 1400 1st Group 3 Hawkes Bay Guineas
22 Oct 01 Te Rapa 3yo 1400 1st    
26 Dec 01 Ellerslie Open 1200 2nd Listed Newmarket Handicap
1 Jan 02 Ellerslie Open 1200 3rd Group 1 Railway Stakes
21 Jan 02 Trentham Open 1200 1st Group 1 Telegraph Handicap
9 Feb 02 Te Rapa WFA 1400 3rd Group 1 Waikato Draught Sprint
21 Feb 02 Trentham WFA 1400 8th Group 1 Auto Auctions WFA

 

12. Final Destination Season Formline : 3424111
3F O'Reilly-Logical Lady V & W Hillis, Matamata
9 Aug 01 Avondale 3yo Mdn 1200 3rd    
5 Sep 01 Ruakaka 3yo 1200 4th    
29 Sep 01 Hastings 3yo 1200 2nd    
20 Oct 01 Trentham 3yof 1500 4th Group 3 Desert Gold Stakes
10 Nov 01 Riccarton 3yof 1600 1st Group 1 New Zealand 1000 Guineas
29 Nov 01 Otaki 3yo 1600 1st Group 1 Bayer Classic
2 Mar 02 Ellerslie PQ 1400 1st    

 

13. Doyle Season Formline : 225344441122212
6G Dance Floor-Shelley Lack H Mathews, Otaki
15 Sep 01 Hastings PQ 1200 2nd    
29 Sep 01 Hastings PQ 1200 2nd    
20 Oct 01 Trentham PQ 1400 5th    
29 Nov 01 Otaki Open 1400 3rd Listed Levin Stakes
15 Dec 01 Te Rapa Open 1400 4th Listed Windsor Park Sprint
26 Dec 01 Awapuni Open 1600 4th    
2 Jan 02 Ellerslie Open 1600 4th Group 2 Highview Stud Trophy
19 Jan 02 Trentham Open 1600 4th Listed Anniversary Handicap
26 Jan 02 Trentham 2-6w 1600 1st    
9 Feb 02 Wingatui Open 1400 1st    
16 Feb 02 Wingatui Open 1600 2nd Group 3 White Robe Lodge Hand
16 Mar 02 Otaki Open 1600 2nd Group 3 Thompson Handicap
1 Apr 02 Riccarton Open 1600 2nd Group 3 Easter Challenge Stks
6 Apr 02 Riccarton WFA 2000 1st Group 3 Canterbury Gold Cup
25 Apr 02 Awapuni Open 1600 2nd Listed Awapuni Hotel 1600

 

14. Sound The Alarm Season Formline : 511
4G Just Awesome-Double Creole R Otto, Te Awamutu
5 Dec 01 Avondale Open 1200 5th Group 2 Concorde Handicap
26 Dec 01 Ellerslie Open 1200 1st Listed Newmarket Handicap
1 Jan 02 Ellerslie Open 1200 1st Group 1 Railway Stakes

 

15. Hail Season Formline : 123211
4G Stark South-Valley Court R Marsh, Woodville
22 Dec 01 Awapuni PQ 1200 1st    
12 Jan 02 Awapuni Open 1400 2nd    
26 Jan 02 Trentham Open 1600 3rd Group 1 Thorndon Mile
9 Feb 02 Te Rapa WFA 2000 2nd Group 1 Whakanui Stud International
2 Mar 02 Hastings Open 1600 1st    
9 Mar 02 Trentham 3&4yo 2500 1st Group 3 NZ St Leger

 

16. Conquistar Season Formline : 3110131
4M Danasinga-The Street N Tiley, Pukekohe
6 Nov 01 Ellerslie Prg 1200 3rd    
24 Nov 01 Pukekohe PQ 1300 1st    
15 Dec 01 Te Rapa WFA f&m 1600 1st Group 3 Gasmate Stakes
2 Jan 02 Ellerslie Open 1600 15th Group 2 Highview Stud Trophy
1 Apr 02 Ellerslie Open 1400 1st    
13 Apr 02 Tauranga Open 1600 3rd Group 2 Japan/NZ Trophy
27 Apr 02 Te Rapa WFA f&m 1600 1st Group 2 Travis Stakes

 

17. Soldier Blue Season Formline : 21610136
7G Sir Sian-Va Bene R Dowling, Cambridge
22 Oct 01 Te Rapa Open 2300 2nd Listed Highview Stud Plate
31 Oct 01 Avondale ROpen 2000 1st    
10 Nov 01 Riccarton Open 2500 6th Group 3 Metropolitan Trophy
17 Nov 01 Riccarton Open 3200 1st Group 2 New Zealand Cup
29 Dec 01 Ellerslie Open 2200 10th    
5 Jan 02 Te Rapa Open 2400 1st    
19 Jan 02 Trentham WFA 2400 3rd Group 3 Trentham Stakes
26 Jan 02 Trentham Open 3200 6th Group 1 Wellington Cup

 

18. Flying Class Season Formline : 2122
2F Tuscany Flyer-Glowing Praise Moroney/Scott, Matamata
8 Dec 01 Trentham 2yo 900 2nd    
26 Dec 01 Ellerslie 2yof 1100 1st   Fillies Prelude
2 Feb 02 Te Rapa 2yo 1200 2nd Listed Super Bonus Classique
23 Feb 02 Matamata 2yof 1200 2nd Group 2 NZ Breeders Stakes

 

19. Our Beekay Season Formline : 111121
4G Blazing Keel-Isle Star R Marsh, Woodville
2 Jan 02 Tauherenikau Maiden 1000 1st    
19 Jan 02 Trentham Int 1200 1st    
21 Jan 02 Trentham PQ 1000 1st    
9 Feb 02 Te Rapa PQ 1200 1st    
23 Mar 02 Awapuni PQ 1300 2nd    
20 Apr 02 Hastings Prg 1200 1st    

 

20. Anatomy Season Formline : 2131251
4M Thunder Gulch-Maurine J Gibbs, Matamata
29 Sep 01 Matamata Int 1200 2nd    
13 Oct 01 Rotorua Int f&m 1400 1st    
17 Nov 01 Tauranga Prg 1300 3rd    
5 Dec 01 Avondale PQ 1600 1st    
1 Jan 02 Ellerslie PQ 1600 2nd    
19 Jan 02 Trentham Open 1600 5th Listed Anniversary Handicap
9 Feb 02 Te Rapa Open 2000 1st    

 

Pos Horse Score Breeding Trainer
21 CENT HOME 756 LORD BALLINA
CENTURIA
J WALLACE
OPAKI
22 DANCEINTHESUN 737 DESERT SUN
MISS TRIPPER
D & G SANDERS
TE AWAMUTU
23 NAROUSA 735 KHOZAAM
ALCHEMY
P GERARD
ASHBURTON
24 IRISH ROVER 733 KENFAIR
STERLING LEA
E CARSON
TRENTHAM
25 MR NAGOL 731 STAR OF LUSKIN
MISS NAGOL
V DAVID
OTAKI
26 ARMSTRONG 727 CLASSIC FAME
LILTING STAR
J LYNDS
NEWBURY
27 KAAPEON 723 KAAPSTAD
LEONTYNE
G SEARLE
LEVIN
28 DEEBEE BELLE 723 BIN AJWAAD
DEEBEE LADY
P & T GILLIES
MATAMATA
29 COLLEGE UNION 723 COLLEGE CHAPEL
UNION SPRINGS
R ALLEN
NEW PLYMOUTH
30 BLACKROCK COLLEGE 720 VOLKSRAAD
MARSCADE
J WHEELER
NEW PLYMOUTH
31 TIT FOR TAAT 718 FALTAAT
MISS KIWITEA
I HERBERT
RIWA PARK
32 EGO FAST 713 SUPREMO
DUNRAINE
M CRAZE
PUKEKOHE
33 CAMACHO 712 MAROOF
IN MARGARITAVILLE
I HERBERT
RIWA PARK
34 CLASSIC BABE 711 CLASSIC FAME
ALA NAMI
JILLINGS/YUILL
TAKANINI
35 PRIZED GEM 710 PRIZED
VAGUELY ATTENTIVE
M BAKER
CAMBRIDGE
36 JETSKI 709 JETBALL
MAKING WAVES
D LOGAN
RUAKAKA
37 GO THENAKI 708 KASHANI
REDENO
S SHARROCK
NEW PLYMOUTH
38 AKELA 700 AL AKBAR
ZEPHANA
C & C WOOD
CAMBRIDGE
39 DANROAD 697 DANEHILL
STRAWBERRY GIRL
C MCNAB
CAMBRIDGE
40 CATCH A SMILE 697 KENFAIR
MARLASS
R COLLETT
PUKEKOHE
41 ST THERESE 691 DEHERE
MOON SCENT
C MCNAB
CAMBRIDGE
42 MAGUIRE 691 CASUAL LIES
DRAGON PEARL
J COLLINS
CRANBOURNE
43 VAN WINKLE 690 YACHTIE
LA RESUELTO
E & J RAYNER
WANGANUI
44 PERCEPTIBLE 689 PERSONAL ESCORT
AURICLE
B & S ANDERTON
WINGATUI
45 NO MEAN CITY 689 STAR BOARD
JIGTIME
J KIERNAN
TE HORO
46 ELFONZE 687 KRASNOPOLSKI
AYLITE
I HERBERT
RIWA PARK
47 SIXTY SECONDS 687 CENTAINE
FIFTEEN REASONS
R JAMES
MATAMATA
48 SOCIETY BEAU 685 BIGSTONE
SOCIETY BAY
M WALKER
MATAMATA
49 EYE CHANCE 685 RANDOM CHANCE
PRINCESS TAWFIQ
D HORRELL
WINGATUI
50 BODIE 684 STARK SOUTH
BALLINA WAVE
N CONNORS
WOODVILLE
51 LORD MIGHTY MELLAY 683 LORD MELLAY
LADY SUCAREIGN
P LOCK
TE RAPA
52 MILLENNIUM 679 PRIZED
ROYAL MED
S & T MCKEE
TAKANINI
53 COPPER MOUNTAIN 678 JETBALL
LOUDENNE
P O'SULLIVAN
MATAMATA
54 CLASS SUCCESS 677 SUCCESS EXPRESS
ENCHANTOR
MORONEY/SCOTT
MATAMATA
55 SEMPER FIDELIS 676 GROSVENOR
MISS ALFIE
M OULAGHAN
AWAPUNI
56 GWENS RULES 676 FALTAAT
BUSHFIRE DANCER
C & F RITCHIE
TAKANINI
57 PLATONIC 675 TRUSTFUL
MIKIS
G RICHARDSON
MATAMATA
58 MASERATI 672 SKY CHASE
ABACHI
R COLLETT
PUKEKOHE
59 FRITZ 668 KREISLER
BRIGHTEN UP
N COULBECK
LEITHFIELD
60 HELLO DOLLY 667 MI PREFERIDO
DRAMBUIE
W WILLS
CAMBRIDGE
61 KING WYNDHAM 664 KINGSTTENHAM
NAURA
R COLLETT
PUKEKOHE
62 MANY SPLENDOURED 662 OREGON
ASTINA ROSE
T CARTER
CAMBRIDGE
63 DREAMWORKS 662 MAROOF
SLANCHYVAH
P O'SULLIVAN
MATAMATA
64 HARLAU 659 FRENCHPARK
MANITOU MAID
D & P WILLIAMS
RICCARTON
65 FLYINGPIG 656 BIGSTONE
SIERRA SAND
N TANNER
AVONDALE
66 CROJACK 655 PHIZAM
RADA
E & M WEAL
TE AWAMUTU
67 PREFERRED LIES 654 CASUAL LIES
ENZELIYA
R J DEE
CAMBRIDGE
68 CRITIC 653 CENTAINE
BENAZIR
D & P WILLIAMS
RICCARTON
69 ATHENS 653 THE JOGGER
TE KOWHAI
L POULSON
TAKANINI
70 ZAHDEAL 650 HAAYIL
ZABRINA
P O'SULLIVAN
MATAMATA
71 PRESIDENT HUGHES 648 HAPPY MELODY
SWIFT SKIDADDLE
M OULAGHAN
AWAPUNI
72 DA HONG 647 STARJO
SUMMER DAY
S SHARROCK
NEW PLYMOUTH
73 SENOR LURO 647 SENOR PETE
LYDAROSE
B JENKINS
CAMBRIDGE
74 THUMPER 646 SPECTACULARPHANTOM
MANCHIO
N COULBECK
LEITHFIELD
75 EBONY BOY 643 MANNTARI
FASHIONABLE
D EAGAR
STRATFORD
76 MOHINI SURPRISE 641 VICTORY DANCE
JANE FRANCES
R COLLETT
PUKEKOHE
77 VICTORY SMILE 641 VICTORY DANCE
FLUORIDE
D LOGAN
RUAKAKA
78 SUN HAWKE 639 DESERT SUN
SELENA
N & P HURDLE
AWAPUNI
79 BUNKER 638 SANDTRAP
PERFECT
S & T MCKEE
TAKANINI
80 CRUELLA 635 HADAAD
POLITICAL ECONOMY
L BECKETT
RIVERTON
81 SUPER CLASS 635 MASTERCLASS
VAN FLEET
COLLINS/PETERS
OMOTO
82 VOLTAIRE 634 VOLKSRAAD
SHEAR FROTH
K GRAY
WAVERLEY
83 ONE MORE 634 KENFAIR
KALLIOPE
K MYERS
WANGANUI
84 SUNLINE 632 DESERT SUN
SONGLINE
S & T MCKEE
TAKANINI
85 NASA PEARL 631 CENTAINE
NASAJUANITA
M BAKER
CAMBRIDGE
86 HARRIER RUN 630 DESERT SUN
IVORINE
J WHEELER
NEW PLYMOUTH
87 QUALITY KINGDOM 629 KINGDOM BAY
CHOCOLATE ORANGE
G SEARLE
LEVIN
88 WAR DANCER 628 VICTORY DANCE
CHIFFON
JONES/MCDONALD
CAMBRIDGE
89 SAINT CECILE 628 POMPEII COURT
DELGATIE QUEEN
N AURET
WANGANUI
90 BENSHEIM 628 KREISLER
BUZZALONG
P MILICH
AVONDALE
91 SIR KINLOCH 627 RHYTHM
IVORY
JILLINGS/YUILL
TAKANINI
92 PLEDGE 627 MELLIFONT
ERUDITE
J & K PARSONS
BALCAIRN
93 DISTINCTLY SECRET 626 DISTINCTLY NORT
TE AKAU SECRET
M WALKER
MATAMATA
94 COUP STRIKE 622 STRAIGHT STRIKE
CENTAMISS
A M J COWAN
ASHBURTON
95 AFTER EIGHT 621 CITIDANCER
BRIDAL SHOES
R MARSH
WOODVILLE
96 COUP LINER 621 JETBALL
OUR DIVA
A M J COWAN
ASHBURTON
97 REVOLUTION 621 DEPUTY GOVERNOR
TOUCH WOOD
J CAMPIN
CAMBRIDGE
98 RODIN 620 MASTERPIECE
FINE DECISION
K ZIMMERMAN
LEVIN
99 VICTOR ARGOSY 620 VICTORY DANCE
FAIR CLIP
T COLE
TE KAUWHATA
100 DAWN TILL DUSK 618 MANNTARI
DAWN RUN
M FALCONER
CAMBRIDGE