CopyRight RaceBase 13 Jun 2024

Current Top 40 Horses Overall - as at 13 Jun 2024

HOME


Updated every Thursday throughout the season

As rated by the RaceBase horse racing software from NZ form evenly throughout a horses entire career with emphasis on Class, Stake Money and Consistency. A horse stays on the Top 20 list until approximately two and a half years after its final NZ race. Both good and poor performances affect a horses rating. NZ form only is included. Some of these horses have raced overseas, particularly Australia. Previous weeks position is in brackets
(Only first 15 characters of horse, sire and dam names are displayed)

Previous Number Ones

10th Feb 2001 - 12th Apr 2005 : Sunline
19th Apr 2005 - 6th Jun 2005 : Cinder Bella
13th Jun 2005 - 24th Sep 2005 : Kings Chapel
1st Oct 2005 - 5th Feb 2007 : Xcellent
12th Feb 2007 - 15th Sep 2007 : Darci Brahma
22nd Sep 2007 - 21st Oct 2007 : Seachange
28th Oct 2007 - 24th Nov 2007 : Darci Brahma
1st Dec 2007 - 2nd Feb 2008 : Xcellent
9th Feb 2008 - 7th Aug 2010 : Seachange
14th Aug 2010 - 5th Oct 2010 : Princess Coup
12th Oct 2010 - 20th Aug 2011 : Wall Street
27th Aug 2011 - 11th Sep 2011 : Mufhasa
18th Sep 2011 - 5th Nov 2014 : Jimmy Choux
12th Nov 2014 - 28th Apr 2016 : Mufhasa
5th May 2016 - 21st Aug 2016 : Silent Achiever
28th Aug 2016 - 24th Feb 2019 : Kawi


1 (1) Avantage Form : 111121122141113221111218
8M Fastnet Rock-Asavant J Richards, Matamata
7 Oct 17 Riccarton 2yo 800 1st    
28 Oct 17 Riccarton 2yo 800 1st    
14 Jan 18 Ellerslie 2yo 1200 1st    
27 Jan 18 Ellerslie 2yo 1200 1st Listed Karaka Million
10 Mar 18 Ellerslie 2yo 1200 2nd Group 1 Sistema Stakes
31 Mar 18 Awapuni 2yo 1400 1st Group 1 Manawatu Sires Produce Stks
22 Sep 18 Hastings 3yof 1200 1st Group 3 Hawkes Bay Breeders Stks
31 Aug 19 Ruakaka Open 1200 2nd    
26 Dec 19 Ellerslie Open 1200 2nd Listed Hallmark Stud Handicap
18 Jan 20 Trentham WFA 1200 1st Group 1 Telegraph
8 Feb 20 Te Rapa WFA 1400 4th Group 1 Bcd Group Sprint
22 Feb 20 Otaki WFA 1600 1st Group 1 Haunui Group 1 Classic
7 Mar 20 Ellerslie WFA 2000 1st Group 1 New Zealand Stakes
5 Sep 20 Te Rapa WFA 1200 1st Group 2 Foxbridge Plate
19 Sep 20 Hastings WFA 1400 3rd Group 1 Tarzino Trophy
3 Oct 20 Hastings WFA 1600 2nd Group 1 Windsor Park Plate
17 Oct 20 Hastings WFA 2040 2nd Group 1 Livamol Classic
1 Jan 21 Ellerslie Open 1200 1st Group 1 Railway
16 Jan 21 Trentham WFA 1200 1st Group 1 Telegraph Stakes
13 Feb 21 Te Rapa WFA 1400 1st Group 1 Bcd Group Sprint
27 Feb 21 Otaki WFA 1600 1st Group 1 El Cheapo Cars Wfa
13 Mar 21 Ellerslie WFA 2000 2nd Group 1 Bonecrusher New Zealand Stks
17 Apr 21 Te Rapa WFAf&m 1600 1st Group 1 New Zealand Breeders Stks
4 Sep 21 Te Rapa WFA 1200 8th Group 2 Foxbridge Plate

2 (2) Imperatriz Form : 11131421111148111
5M I Am Invincible-Berimbau Walker/Bergerson, Matamata
26 Nov 20 Otaki 2yo 1100 1st    
1 Jan 21 Ellerslie 2yo 1200 1st Group 2 Eclipse Stakes
4 Sep 21 Te Rapa 3yo 1200 1st Group 3 Northland Breeders Stks
18 Sep 21 Hastings 3yof 1200 3rd Group 3 Gold Trail Stakes
23 Oct 21 Matamata 3yof 1400 1st Group 3 Soliloquy Stakes
13 Nov 21 Riccarton 3yof 1600 4th Group 1 New Zealand 1000 Guineas
22 Jan 22 Ellerslie 3yo 1200 2nd Group 3 Almanzor Trophy
26 Feb 22 Matamata OpnF&M 1400 1st    
19 Mar 22 Trentham 3yo 1600 1st Group 1 Levin Classic
16 Apr 22 Te Rapa WFAf&m 1600 1st Group 1 Nz Thoroughbred Stakes
6 Aug 22 Ruakaka Open 1100 1st    
27 Aug 22 Te Rapa WFA 1200 1st Group 2 Foxbridge Plate
10 Sep 22 Hastings WFA 1400 4th Group 1 Tarzino Trophy
8 Oct 22 Matamata WFA 1600 8th Group 1 Arrowfield Stud Plate
1 Jan 23 Te Rapa Open 1200 1st Group 1 Railway Stakes
21 Jan 23 Pukekohe OpnF&M 1400 1st Group 2 Westbury Classic
11 Feb 23 Te Rapa WFA 1400 1st Group 1 Bcd Group Sprint

3 (3) Legarto Form : 111114311212
4M Proisir-Geordie Girl K & B Kelso, Matamata
8 Jun 22 Matamata 2yoM 1100 1st    
30 Sep 22 Te Rapa 3yo 1200 1st    
22 Oct 22 Te Rapa 3yof 1400 1st Group 3 Soliloquy Stakes
14 Nov 22 Riccarton 3yof 1600 1st Group 1 New Zealand 1000 Guineas
26 Dec 22 Pukekohe 3yof 1600 1st Group 2 Eight Carat Classic
21 Jan 23 Pukekohe 3yo 1600 4th Listed Karaka Million 3yo
9 Sep 23 Hastings WFA 1400 3rd Group 1 Tarzino Trophy
7 Oct 23 Matamata Open 1600 1st Listed Matamata Cup
14 Jan 24 Ellerslie Open 1400 1st    
27 Jan 24 Ellerslie Open 1600 2nd   Aotearoa Classic
10 Feb 24 Te Rapa WFA 2000 1st Group 1 Herbie Dyke Stakes
9 Mar 24 Ellerslie WFA 2000 2nd Group 1 Bonecrusher Nz Stakes

4 (4) Levante Form : 1111213151412113131
7M Proisir-Island Doy K & B Kelso, Matamata
6 Dec 19 Matamata Mdn 1100 1st    
28 Dec 19 Matamata R 65 1200 1st    
24 Jan 20 Te Aroha 3yo 1400 1st    
22 Feb 20 Matamata R 72 1400 1st    
14 Mar 20 Trentham 3yo 1400 2nd Group 2 Wellington Guineas
21 Nov 20 Pukekohe Open 1100 1st Listed Counties Bowl
1 Jan 21 Ellerslie Open 1200 3rd Group 1 Railway
23 Jan 21 Ellerslie OpnF&M 1400 1st Group 2 Westbury Classic
13 Feb 21 Te Rapa WFA 1400 5th Group 1 Bcd Group Sprint
13 Mar 21 Ellerslie OpnF&M 1600 1st    
17 Apr 21 Te Rapa WFAf&m 1600 4th Group 1 New Zealand Breeders Stks
20 Nov 21 Te Rapa Open 1100 1st Listed Counties Bowl
1 Jan 22 Ellerslie Open 1200 2nd Group 1 Railway Stakes
15 Jan 22 Trentham WFA 1200 1st Group 1 Telegraph Handicap
12 Feb 22 Te Rapa WFA 1400 1st Group 1 Bcd Group Sprint
1 Jan 23 Te Rapa Open 1200 3rd Group 1 Railway Stakes
14 Jan 23 Trentham WFA 1200 1st Group 1 Telegraph Stakes
11 Feb 23 Te Rapa WFA 1400 3rd Group 1 Bcd Group Sprint
25 Feb 23 Otaki WFA 1600 1st Group 1 El Cheapo Cars Wfa Classic

5 (5) Crocetti Form : 11111112
3G Zacinto-Gracehill Walker/Tata, Byerley
18 Feb 23 Pukekohe 2yoM 1100 1st    
5 Aug 23 Ruakaka 3yo 1100 1st    
19 Aug 23 Ruakaka 3yo 1200 1st Group 3 Northland Breeders Stakes
29 Sep 23 Te Rapa 3yo 1200 1st    
21 Oct 23 Te Rapa 3yo 1400 1st Group 2 Sarten Memorial
11 Nov 23 Riccarton 3yo 1600 1st Group 1 New Zealand 2000 Guineas
27 Jan 24 Ellerslie 3yo 1200 1st Group 3 Almanzor Trophy
10 Feb 24 Te Rapa WFA 1400 2nd Group 1 Bcd Group Sprint

6 (6) Prowess Form : 113311112
4M Proisir-Donna Marie James/Wellwood, Cambridge
30 Apr 22 Wanganui 2yo 1200 1st    
14 Sep 22 Cambridge R 65 1300 1st    
22 Oct 22 Te Rapa 3yof 1400 3rd Group 3 Soliloquy Stakes
5 Nov 22 Riccarton 3yo 1600 3rd Group 1 New Zealand 2000 Guineas
1 Jan 23 Te Rapa 3yo 1600 1st Group 2 Auckland Guineas
21 Jan 23 Pukekohe 3yo 1600 1st Listed Karaka Million 3yo
11 Feb 23 Te Rapa 3yof 2000 1st Group 2 Ellis Fillies Classic
11 Mar 23 Pukekohe WFA 2050 1st Group 1 Bonecrusher Nz Stakes
7 Oct 23 Hawera WFAf&m 1400 2nd Group 3 Taranaki Breeders Stks

7 (7) Orchestral Form : 21021111
3F Savabeel-Symphonic James/Wellwood, Cambridge
25 Apr 23 Avondale 2yo 1200 2nd    
30 May 23 Hastings 2yoM 1200 1st    
9 Sep 23 Hastings 3yof 1200 10th Group 3 Gold Trail Stakes
9 Dec 23 Pukekohe 3yo 1400 2nd Group 3 Bonecrusher Stakes
1 Jan 24 Pukekohe 3yo 1600 1st    
27 Jan 24 Ellerslie 3yo 1600 1st Listed Karaka Millions 3yo
17 Feb 24 Ellerslie 3yo 2100 1st Group 2 Avondale Guineas
2 Mar 24 Ellerslie 3yo 2400 1st Group 1 New Zealand Derby

8 (8) Two Illicit Form : 3112112145313136331
7M Jimmy Choux-Gemini James/Wellwood, Cambridge
25 Sep 19 Te Rapa 3yoM 1400 3rd    
26 Oct 19 Ellerslie 3yoM 1400 1st    
30 Nov 19 Ellerslie 3yo 1500 1st Listed Eagle Memorial 3yo
26 Dec 19 Ellerslie 3yof 1600 2nd Group 2 Eight Carat Classic
1 Jan 20 Ellerslie 3yof 2000 1st Group 2 Royal Stakes
8 Feb 20 Te Rapa 3yo 2000 1st Group 2 Waikato Guineas
29 Feb 20 Ellerslie 3yo 2400 2nd Group 1 New Zealand Derby
12 Sep 20 Ellerslie Open 1400 1st    
3 Oct 20 Hastings WFA 1600 4th Group 1 Windsor Park Plate
17 Oct 20 Hastings WFA 2040 5th Group 1 Livamol Classic
17 Apr 21 Te Rapa Open 1400 3rd    
16 Oct 21 Hastings Open 1400 1st Group 3 Red Badge Sprint
20 Nov 21 Te Rapa WFAf&m 1400 3rd Group 2 Auckland Breeders Stakes
11 Dec 21 Te Rapa WFA 1600 1st Group 1 Captain Cook Stakes
26 Dec 21 Ellerslie WFA 2000 3rd Group 1 Zabeel Classic
29 Jan 22 Trentham Open 1600 6th Group 1 Thorndon Mile
26 Mar 22 Tauranga Open 1400 3rd    
16 Apr 22 Te Rapa WFAf&m 1600 3rd Group 1 Nz Thoroughbred Stakes
30 Apr 22 Te Rapa WFAf&m 2000 1st Group 2 Travis Stakes

9 (9) La Crique Form : 211311123152303412
5M Vadamos-Destiny Cove S & K Alexander, Te Awamutu
6 Oct 21 Taupo MdnF&M 1300 2nd    
28 Oct 21 Te Aroha 3yoM 1400 1st    
13 Nov 21 Tauranga 3yo 1400 1st    
27 Nov 21 Te Aroha 3yo 1500 3rd Listed Eagle Memorial 3yo
9 Jan 22 Ellerslie 3yo 1500 1st    
29 Jan 22 Trentham 3yof 1600 1st Group 3 Desert Gold Stakes
19 Feb 22 Ellerslie 3yo 2100 1st Group 2 Avondale Guineas
5 Mar 22 Ellerslie 3yo 2400 2nd Group 1 New Zealand Derby
10 Sep 22 Hastings WFA 1400 3rd Group 1 Tarzino Trophy
8 Oct 22 Matamata WFA 1600 1st Group 1 Arrowfield Stud Plate
11 Feb 23 Te Rapa WFA 1400 5th Group 1 Bcd Group Sprint
25 Feb 23 Otaki WFA 1600 2nd Group 1 El Cheapo Cars Wfa Classic
11 Mar 23 Pukekohe WFA 2050 3rd Group 1 Bonecrusher Nz Stakes
9 Sep 23 Hastings WFA 1400 10th Group 1 Tarzino Trophy
7 Oct 23 Matamata Open 1600 3rd Listed Matamata Cup
27 Jan 24 Ellerslie OpnF&M 1400 4th Group 2 Westbury Classic
24 Feb 24 Otaki WFA 1600 1st Group 1 Otaki Maori Wfa
11 May 24 Rotorua WFAf&m 1400 2nd Group 3 Rotorua Stakes

10 (10) Coventina Bay Form : 1511114521311212211202856
8M Shamexpress-Coventina R Patterson, New Plymouth
16 May 19 Otaki Mdn 1200 1st    
13 Jun 19 Wanganui R 65 1200 5th    
19 Sep 19 Wanganui R 65 1200 1st    
9 Nov 19 Te Rapa R 72 1400 1st    
1 Feb 20 New Plymouth R 72 1200 1st    
14 Mar 20 Trentham R 82 1400 1st    
2 Oct 20 Te Rapa Open 1200 4th    
24 Oct 20 Te Rapa Open 1400 5th    
7 Nov 20 Te Rapa Open 1200 2nd Listed Legacy Lodge Sprint
12 Dec 20 Te Rapa Open 1400 1st Group 3 J Swap Sprint
1 Jan 21 Ellerslie Open 1600 3rd Group 2 Rich Hill Mile
27 Feb 21 Matamata OpnF&M 1400 1st    
20 Mar 21 Trentham OpnF&M 1600 1st Group 3 Cuddle Stakes
17 Apr 21 Te Rapa WFAf&m 1600 2nd Group 1 New Zealand Breeders Stks
18 Dec 21 Awapuni WFA 1400 1st Group 2 Manawatu Challenge Stks
15 Jan 22 Trentham Open 1600 2nd Group 3 Anniversary Handicap
29 Jan 22 Trentham Open 1600 2nd Group 1 Thorndon Mile
12 Feb 22 Te Rapa WFA 2000 1st Group 1 Herbie Dyke Stakes
13 Mar 22 Ellerslie WFA 2000 1st Group 1 Bonecrusher Nz Stakes
16 Apr 22 Te Rapa WFAf&m 1600 2nd Group 1 Nz Thoroughbred Stakes
26 Nov 22 Te Rapa Open 1300 10th    
17 Dec 22 Trentham WFA 1400 2nd Group 2 Manawatu Challenge Stks
14 Jan 23 Trentham WFA 1200 8th Group 1 Telegraph Stakes
28 Jan 23 Trentham Open 1600 5th Group 1 Thorndon Mile
11 Feb 23 Te Rapa WFA 2000 6th Group 1 Herbie Dyke Stakes

11 (11) Velocious Form : 113117
2F Written Tycoon-Parmalove S Marsh, Cambridge
11 Nov 23 Te Rapa 2yo 1000 1st    
25 Nov 23 Pukekohe 2yo 1100 1st Listed Counties Challenge Stakes
1 Jan 24 Pukekohe 2yo 1200 3rd Group 2 Eclipse Stakes
27 Jan 24 Ellerslie 2yo 1200 1st Listed Karaka Millions 2yo
9 Mar 24 Ellerslie 2yo 1200 1st Group 1 Sistema Stakes
6 Apr 24 Trentham 2yo 1400 7th Group 1 Manawatu Sires Produce Stks

12 (12) Campionessa Form : 1144335115341222114225011192
6M Contributer-Bella Carolina Walker/Bergerson, Matamata
2 Dec 20 Rotorua 3yoM 1215 1st    
23 Dec 20 Matamata R 65 1400 1st    
17 Apr 21 Te Rapa 3yo 1200 4th    
8 May 21 Te Rapa R 75 1400 4th    
6 Nov 21 Te Rapa R 75 1300 3rd    
4 Dec 21 Matamata R 75X 1400 3rd    
26 Dec 21 Ellerslie MdnSpc 1500 5th    
19 Jan 22 Te Rapa R 75 1600 1st    
30 Jan 22 Ellerslie R 75 1600 1st    
26 Feb 22 Matamata Open 2000 5th Listed Kaimai Stakes
16 Mar 22 Matamata Open 2000 3rd    
25 Aug 22 Riccarton Synth R 75 1200 4th    
1 Sep 22 Riccarton Synth R 75 1400 1st    
17 Sep 22 Riccarton Open 1800 2nd    
1 Oct 22 Riccarton Open 2000 2nd    
22 Oct 22 Riccarton Open 2000 2nd Listed Spring Classic
5 Nov 22 Riccarton Open 2500 1st Listed Metropolitan Trophy
1 Jan 23 Te Rapa Open 1600 1st Group 2 Rich Hill Mile
14 Jan 23 Trentham Open 2100 4th Group 3 Trentham Stakes
11 Feb 23 Te Rapa WFA 2000 2nd Group 1 Herbie Dyke Stakes
11 Mar 23 Pukekohe WFA 2050 2nd Group 1 Bonecrusher Nz Stakes
9 Sep 23 Hastings Open 1600 5th    
30 Sep 23 Hastings WFA 1600 12th Group 1 Arrowfield Stud Plate
25 Nov 23 Pukekohe WFAf&m 1400 1st Group 2 Auckland Breeders Stakes
16 Dec 23 Te Rapa WFAf&m 1600 1st Group 2 Cal Isuzu Stakes
26 Dec 23 Pukekohe WFA 2050 1st Group 1 Zabeel Classic
20 Jan 24 Trentham Open 1600 9th Group 1 Thorndon Mile
10 Feb 24 Te Rapa WFA 2000 2nd Group 1 Herbie Dyke Stakes

13 (13) Sword Of State Form : 1311111
5H Snitzel-In The Vanguard J Richards, Matamata
12 Dec 20 Te Rapa 2yo 1200 1st    
1 Jan 21 Ellerslie 2yo 1200 3rd Group 2 Eclipse Stakes
10 Feb 21 Matamata 2yo 1100 1st    
27 Feb 21 Matamata 2yo 1200 1st Group 3 Waikato Stud Slipper
13 Mar 21 Ellerslie 2yo 1200 1st Group 1 Sistema Stakes
22 Jan 22 Ellerslie 3yo 1200 1st Group 3 Almanzor Trophy
5 Mar 22 Ellerslie Open 1200 1st Group 3 Kings Plate

14 (14) Darci La Bella Form : 11312112211541111726
6M Darci Brahma-Bellaroof A Sharrock, New Plymouth
4 Jan 21 Otaki MdnF&M 1200 1st    
6 Feb 21 New Plymouth MdnSpc 1200 1st    
17 Apr 21 Te Rapa 3yo 1200 3rd    
15 May 21 New Plymouth 3yo 1000 1st    
12 Jun 21 Trentham R 75 1000 2nd    
20 Nov 21 Awapuni R 75 1200 1st    
11 Dec 21 Awapuni Open 1100 1st    
26 Dec 21 Awapuni Open 1200 2nd    
8 Jan 22 Awapuni Open 1100 2nd    
4 Jun 22 Waverley Open 1200 1st    
2 Jul 22 Hastings Open 1200 1st    
23 Jul 22 New Plymouth Open 1400 5th Listed Opunake Cup
27 Aug 22 Te Rapa WFA 1200 4th Group 2 Foxbridge Plate
30 Sep 22 Te Rapa Open 1200 1st    
8 Oct 22 Hawera WFAf&m 1400 1st Group 3 Taranaki Breeders Stakes
19 Nov 22 Pukekohe WFAf&m 1400 1st Group 2 Auckland Thoroughbred Stks
17 Dec 22 Trentham WFA 1400 1st Group 2 Manawatu Challenge Stks
26 Aug 23 Te Rapa WFA 1200 7th Group 2 Foxbridge Plate
23 Sep 23 Awapuni Open 1200 2nd    
7 Oct 23 Hawera WFAf&m 1400 6th Group 3 Taranaki Breeders Stks

15 (15) Desert Lightnin Form : 14425425318213113
4G Pride Of Dubai-Isstoora P & D Williams, Byerley
9 Feb 22 Ruakaka 2yo 1100 1st    
26 Feb 22 Matamata 2yo 1200 4th Group 3 Matamata Slipper
13 Mar 22 Ellerslie 2yo 1200 4th Group 1 Sistema Stakes
24 Sep 22 Ruakaka 3yo 1300 2nd    
8 Oct 22 Matamata 3yo 1400 5th Group 2 Hawkes Bay Guineas
22 Oct 22 Te Rapa 3yo 1400 4th Group 2 Sarten Memorial Stakes
5 Nov 22 Riccarton 3yo 1600 2nd Group 1 New Zealand 2000 Guineas
26 Dec 22 Pukekohe 3yo 1400 5th Listed Uncle Remus Stakes
21 Jan 23 Pukekohe 3yo 1600 3rd Listed Karaka Million 3yo
18 Feb 23 Pukekohe 3yo 2100 1st Group 2 Avondale Guineas
4 Mar 23 Te Rapa 3yo 2400 8th Group 1 New Zealand Derby
1 Apr 23 Awapuni 3yo 2000 2nd Group 3 Manawatu Classic
28 Oct 23 Pukekohe Open 1200 1st    
18 Nov 23 Tauranga Open 1400 3rd    
9 Dec 23 Trentham WFA 1600 1st Group 1 Tab Classic
27 Jan 24 Ellerslie Open 1600 1st   Aotearoa Classic
24 Feb 24 Otaki WFA 1600 3rd Group 1 Otaki Maori Wfa

16 (16) Bonny Lass Form : 11334151311347322315
5M Super Easy-Posh Bec Richardson/Norvall, Matamata
25 Jan 21 Matamata 2yoM 1200 1st    
27 Feb 21 Matamata 2yof 1200 1st Group 2 Matamata Breeders Stks
13 Mar 21 Ellerslie 2yo 1200 3rd Group 1 Sistema Stakes
3 Apr 21 Awapuni 2yo 1400 3rd Group 1 Manawatu Sires Produce Stks
18 Sep 21 Hastings 3yof 1200 4th Group 3 Gold Trail Stakes
26 Dec 21 Ellerslie R 75X 1200 1st    
22 Jan 22 Ellerslie 3yo 1200 5th Group 3 Almanzor Trophy
19 Feb 22 Ellerslie 3yo 1200 1st    
5 Mar 22 Ellerslie 3yo 1400 3rd Listed Mufhasa Stakes
30 Apr 22 Te Rapa 3yo 1200 1st Group 3 Cambridge Breeders Stks
16 Oct 22 Rotorua WFA 1215 1st Group 3 Sweynesse Stakes
19 Nov 22 Pukekohe Open 1100 3rd Group 3 Counties Bowl
21 Jan 23 Pukekohe Open 1200 4th Group 3 Concorde Handicap
11 Feb 23 Te Rapa WFA 1400 7th Group 1 Bcd Group Sprint
17 Sep 23 Te Rapa Open 1200 3rd    
9 Dec 23 Pukekohe Open 1200 2nd    
1 Jan 24 Pukekohe Open 1200 2nd Group 1 Sistema Railway
13 Jan 24 Trentham WFA 1200 3rd Group 1 Telegraph
10 Feb 24 Te Rapa WFA 1400 1st Group 1 Bcd Group Sprint
2 Mar 24 Ellerslie Open 1200 5th Group 3 Kings Plate

17 (17) Molly Bloom Form : 31541171
3F Ace High-Dancilla O'Sullivan/Scott, Matamata
25 Apr 23 Avondale 2yo 1200 3rd    
15 Sep 23 Taupo Mdn 1200 1st    
14 Oct 23 Hastings 3yo 1300 5th    
28 Oct 23 Pukekohe 3yof 1400 4th Group 2 Soliloquy Stakes
18 Nov 23 Riccarton 3yof 1600 1st Group 1 New Zealand 1000 Guineas
26 Dec 23 Pukekohe 3yof 1600 1st Group 2 Eight Carat Classic
27 Jan 24 Ellerslie 3yo 1600 7th Listed Karaka Millions 3yo
10 Feb 24 Te Rapa 3yof 2000 1st Group 2 Ellis Fillies Classic

18 (18) Aegon Form : 11110062402
6G Sacred Falls-Toss Up A Forsman, Cambridge
12 Aug 20 Taupo Mdn 1300 1st    
3 Oct 20 Hastings 3yo 1400 1st Group 2 Hawkes Bay Guineas
7 Nov 20 Riccarton 3yo 1600 1st Group 1 New Zealand 2000 Guineas
23 Jan 21 Ellerslie 3yo 1600 1st Listed Karaka Million 3yo Stakes
11 Dec 21 Te Rapa WFA 1600 10th Group 1 Captain Cook Stakes
26 Dec 21 Ellerslie WFA 2000 12th Group 1 Zabeel Classic
30 Sep 22 Te Rapa Open 1200 6th    
3 Dec 22 Trentham WFA 1600 2nd Group 1 Captain Cook Stakes
9 Dec 23 Trentham WFA 1600 4th Group 1 Tab Classic
26 Dec 23 Pukekohe WFA 2050 10th Group 1 Zabeel Classic
24 Feb 24 Otaki WFA 1600 2nd Group 1 Otaki Maori Wfa

19 (19) Amarelinha Form : 211211142500
6M Savabeel-Hopscotch Walker/Bergerson, Matamata
13 Nov 20 Awapuni 3yoM 1200 2nd    
5 Dec 20 Ellerslie Mdn 1300 1st    
26 Dec 20 Ellerslie 3yof 1600 1st Group 2 Eight Carat Classic
23 Jan 21 Ellerslie 3yo 1600 2nd Listed Karaka Million 3yo Stakes
13 Feb 21 Te Rapa 3yof 2000 1st Group 2 Ellis Fillies Classic
7 Mar 21 Ellerslie 3yof 2100 1st Group 3 Sunline Vase
20 Mar 21 Trentham 3yof 2400 1st Group 1 New Zealand Oaks
22 Jan 22 Ellerslie OpnF&M 1400 4th Group 2 Westbury Classic
26 Feb 22 Otaki WFA 1600 2nd Group 1 El Cheapo Cars Wfa
13 Mar 22 Ellerslie WFA 2000 5th Group 1 Bonecrusher Nz Stakes
4 Sep 22 Te Rapa Open 1200 11th    
18 Sep 22 Te Rapa Open 1600 11th    

20 (20) Dragon Leap Form : 1211453521461124762
7G Pierro-Pontiana O'Sullivan/Scott, Matamata
28 Oct 19 Te Rapa Mdn 1400 1st    
30 Nov 19 Ellerslie 3yo 1500 2nd Listed Eagle Memorial 3yo
1 Jan 20 Ellerslie 3yo 1600 1st Group 2 Auckland Guineas
15 Feb 20 Ellerslie 3yo 2100 1st Group 2 Avondale Guineas
29 Feb 20 Ellerslie 3yo 2400 4th Group 1 New Zealand Derby
18 Sep 21 Hastings WFA 1400 5th Group 1 Tarzino Trophy
11 Dec 21 Te Rapa Open 1400 3rd Group 3 J Swap Sprint
22 Jan 22 Ellerslie Open 1200 5th Group 3 Concorde Handicap
6 Aug 22 Ruakaka Open 1100 2nd    
3 Dec 22 Pukekohe Open 1200 1st    
1 Jan 23 Te Rapa Open 1200 4th Group 1 Railway Stakes
11 Feb 23 Te Rapa WFA 1400 6th Group 1 Bcd Group Sprint
5 Aug 23 Ruakaka Open 1100 1st    
26 Aug 23 Te Rapa WFA 1200 1st Group 2 Foxbridge Plate
9 Sep 23 Hastings WFA 1400 2nd Group 1 Tarzino Trophy
1 Jan 24 Pukekohe Open 1200 4th Group 1 Sistema Railway
13 Jan 24 Trentham WFA 1200 7th Group 1 Telegraph
10 Feb 24 Te Rapa WFA 1400 6th Group 1 Bcd Group Sprint
2 Mar 24 Ellerslie Open 1200 2nd Group 3 Kings Plate

21 (21) Pearl Of Alsace Form : 111114213617
5M Tavistock-Irion Ritchie/Murray, Cambridge
18 Nov 22 New Plymouth MdnF&M 1400 1st    
3 Dec 22 Trentham MdnSpc 1600 1st    
21 Jan 23 Trentham R 75 1600 1st    
10 Feb 23 Hastings R 75 1400 1st    
18 Mar 23 Trentham Mdn 1600 1st Group 3 Cuddle Stakes
8 Apr 23 Pukekohe WFAf&m 1600 4th Group 1 New Zealand Breeders Stks
9 Sep 23 Ruakaka Open 1400 2nd    
29 Sep 23 Te Rapa Open 1600 1st    
14 Oct 23 Hastings WFA 2040 3rd Group 1 Livamol Classic
16 Dec 23 Te Rapa WFAf&m 1600 6th Group 2 Cal Isuzu Stakes
9 Mar 24 Ellerslie OpnF&M 1600 1st    
30 Mar 24 Ellerslie WFAf&m 1600 7th Group 1 New Zealand Breeders Stks

22 (22) Concert Hall Form : 149127111882544140211216672181922
9M Savabeel-Classic Legacy James/Wellwood, Cambridge
14 Mar 18 Matamata Mdn 1400 1st    
28 Mar 18 Matamata R 65 1600 4th    
21 Apr 18 Pukekohe 3yo 2100 9th Group 2 Championship Stakes
5 Dec 18 Pukekohe R 65 1400 1st    
22 Dec 18 Te Rapa R 72 1500 2nd    
18 Jan 19 Tauranga R 72 1600 7th    
6 Feb 19 Tauranga R 72 1600 1st    
23 Feb 19 Matamata R 82 1600 1st    
16 Mar 19 Trentham OpnF&M 1600 1st Group 3 Cuddle Stakes
6 Apr 19 Te Aroha WFAf&m 1600 8th Group 1 New Zealand Breeders Stks
7 Sep 19 Ellerslie Open 1400 8th    
22 Sep 19 Pukekohe Open 1600 2nd Listed Karaka Classic
28 Oct 19 Te Rapa Open 1600 5th    
5 Nov 19 Ellerslie WFA 2000 4th Group 3 Omf Stakes
23 Nov 19 Pukekohe Open 2100 4th Group 3 Counties Cup
21 Dec 19 Awapuni Open 2300 1st Group 3 Manawatu Cup
1 Jan 20 Ellerslie Open 2400 4th Group 3 City Of Auckland Cup
15 Feb 20 Ellerslie Open 2400 11th Group 2 Avondale Cup
26 Sep 20 Ellerslie Open 1400 2nd    
25 Oct 20 Trentham Open 1600 1st Group 3 Thompson Handicap
14 Nov 20 Tauranga WFA 1600 1st Group 2 Tauranga Stakes
5 Dec 20 Trentham WFA 1600 2nd Group 1 Captain Cook Stakes
26 Dec 20 Ellerslie WFA 2000 1st Group 1 Zabeel Classic
27 Feb 21 Matamata OpnF&M 1400 6th    
13 Mar 21 Ellerslie WFA 2000 6th Group 1 Bonecrusher New Zealand Stks
9 Oct 21 Hawera WFAf&m 1400 7th Group 3 Taranaki Breeders Stks
2 Nov 21 Te Rapa WFA 2000 2nd Group 3 Balmerino Stakes
11 Dec 21 Te Rapa WFAf&m 1600 1st Group 2 Cal Isuzu Stakes
26 Dec 21 Ellerslie WFA 2000 8th Group 1 Zabeel Classic
1 Jan 22 Ellerslie Open 2400 1st Group 3 City Of Auckland Cup
29 Jan 22 Trentham Open 1600 9th Group 1 Thorndon Mile
19 Feb 22 Ellerslie Open 2400 2nd Group 2 Avondale Cup
13 Mar 22 Ellerslie Open 3200 2nd Group 2 Auckland Cup

23 (23) Babylon Berlin Form : 1325312211133127222211273
6M All Too Hard-You Cant Say Th B Foote, Cambridge
26 Aug 20 Rotorua 3yo 1100 1st    
19 Sep 20 Hastings 3yof 1200 3rd Group 3 Gold Trail Stakes
2 Oct 20 Te Rapa 3yo 1200 2nd    
24 Oct 20 Te Rapa 3yof 1400 5th Group 3 Soliloquy Stakes
23 Jan 21 Ellerslie 3yo 1200 3rd Group 3 Almanzor Trophy
20 Feb 21 Ellerslie 3yo 1200 1st    
7 Mar 21 Ellerslie 3yo 1300 2nd Listed Mufhasa Stakes
3 Apr 21 Ellerslie Open 1200 2nd    
17 Apr 21 Te Rapa 3yo 1200 1st    
1 May 21 Te Rapa 3yo 1200 1st Group 3 Cambridge Breeders Stks
6 Nov 21 Riccarton Open 1000 1st Listed Pegasus Stakes
20 Nov 21 Te Rapa Open 1100 3rd Listed Counties Bowl
1 Jan 22 Ellerslie Open 1200 3rd Group 1 Railway Stakes
22 Jan 22 Ellerslie Open 1200 1st Group 3 Concorde Handicap
5 Mar 22 Ellerslie Open 1200 2nd Group 3 Kings Plate
19 Nov 22 Pukekohe Open 1100 7th Group 3 Counties Bowl
3 Dec 22 Pukekohe Open 1200 2nd    
1 Jan 23 Te Rapa Open 1200 2nd Group 1 Railway Stakes
14 Jan 23 Trentham WFA 1200 2nd Group 1 Telegraph Stakes
11 Feb 23 Te Rapa WFA 1400 2nd Group 1 Bcd Group Sprint
4 Mar 23 Te Rapa Open 1200 1st Group 3 Kings Plate
11 Nov 23 Te Rapa Open 1200 1st Listed Legacy Lodge Sprint
25 Nov 23 Pukekohe Open 1100 2nd Group 3 Counties Bowl
1 Jan 24 Pukekohe Open 1200 7th Group 1 Sistema Railway
18 May 24 Trentham Open 1100 3rd    

24 (24) Quintessa Form : 1112214
3F Shamus Award-Chaquinta Walker/Bergerson, Matamata
22 Mar 23 Pukekohe 2yoM 1200 1st    
23 Aug 23 Taupo 3yo 1100 1st    
9 Sep 23 Hastings 3yof 1200 1st Group 3 Gold Trail Stakes
16 Dec 23 Te Rapa 3yo 1200 2nd    
26 Dec 23 Pukekohe 3yo 1400 2nd Group 2 Auckland Guineas
13 Jan 24 Trentham 3yo 1600 1st Group 1 Levin Classic
10 Feb 24 Te Rapa WFA 1400 4th Group 1 Bcd Group Sprint

25 (25) Entriviere Form : 1121111526
7M Tavistock-Marceys Belt Walker/Bergerson, Matamata
23 Sep 20 Matamata Mdn 1200 1st    
14 Oct 20 Tauranga R 65 1300 1st    
4 Nov 20 Avondale R 75 1400 2nd    
26 Dec 20 Ellerslie R 75X 1200 1st    
23 Jan 21 Ellerslie Open 1200 1st Group 3 Concorde Handicap
7 Mar 21 Ellerslie Open 1200 1st Group 3 Kings Plate
1 Jan 22 Ellerslie Open 1200 1st Group 1 Railway Stakes
15 Jan 22 Trentham WFA 1200 5th Group 1 Telegraph Handicap
12 Feb 22 Te Rapa WFA 1400 2nd Group 1 Bcd Group Sprint
6 Aug 22 Ruakaka Open 1100 6th    

26 (26) Captured By Lov Form : 111133
2F Written Tycoon-Moldova Walker/Bergerson, Matamata
12 Nov 23 Tauherinikau 2yo 1000 1st    
9 Dec 23 Trentham 2yo 1100 1st Group 2 Wakefield Challenge Stakes
3 Feb 24 New Plymouth 2yo 1200 1st Group 3 Taranaki 2yo Classic
24 Feb 24 Matamata 2yof 1200 1st Group 2 Matamata Breeders Stakes
9 Mar 24 Ellerslie 2yo 1200 3rd Group 1 Sistema Stakes
6 Apr 24 Trentham 2yo 1400 3rd Group 1 Manawatu Sires Produce Stks

27 (27) Maven Belle Form : 111311144256
4M Burgundy-Doyenne Walker/Bergerson, Matamata
3 Jan 22 Te Aroha 2yoM 1000 1st    
12 Feb 22 Te Rapa 2yo 1200 1st Group 3 Platinum Homes 2yo Classic
26 Feb 22 Matamata 2yof 1200 1st Group 2 Matamata Breeders Stks
13 Mar 22 Ellerslie 2yo 1200 3rd Group 1 Sistema Stakes
2 Apr 22 Awapuni 2yo 1400 1st Group 1 Manawatu Sires Produce
8 Jan 23 Pukekohe 3yo 1200 1st    
21 Jan 23 Pukekohe 3yo 1200 1st Group 3 Almanzor Trophy
11 Feb 23 Te Rapa WFA 1400 4th Group 1 Bcd Group Sprint
4 Mar 23 Te Rapa 3yo 1400 4th Listed Mufhasa Stakes
11 Nov 23 Te Rapa Open 1200 2nd Listed Legacy Lodge Sprint
1 Jan 24 Pukekohe Open 1200 5th Group 1 Sistema Railway
27 Jan 24 Ellerslie Open 1200 6th Group 3 Concorde Handicap

28 (28) Need I Say More Form : 111416111703
6G No Nay Never-Bo Bardi J Richards, Matamata
2 Feb 20 Matamata 2yoM 1100 1st    
22 Feb 20 Matamata 2yo 1200 1st Group 3 Waikato Stud Slipper
5 Sep 20 Te Rapa 3yo 1200 1st Group 3 Northland Breeders Stks
3 Oct 20 Hastings 3yo 1400 4th Group 2 Hawkes Bay Guineas
24 Oct 20 Te Rapa 3yo 1400 1st Group 2 Sarten Memorial
7 Nov 20 Riccarton 3yo 1600 6th Group 1 New Zealand 2000 Guineas
23 Jan 21 Ellerslie 3yo 1200 1st Group 3 Almanzor Trophy
7 Mar 21 Ellerslie 3yo 1300 1st Listed Mufhasa Stakes
20 Mar 21 Trentham 3yo 1400 1st Group 2 Wellington Guineas
18 Sep 21 Riccarton Open 1200 7th    
16 Oct 21 Ashburton Open 1200 10th    
26 Dec 21 Awapuni Open 1200 3rd    

29 (29) Its Business Ti Form : 5312111112
5M Turn Me Loose-Risque Business Walker/Bergerson, Riccarton
29 Oct 22 Matamata Mdn 1300 5th    
9 Dec 22 Tauranga Mdn 1400 3rd    
3 Jan 23 Matamata Mdn 1600 1st    
25 Jan 23 Matamata R 65 1600 2nd    
11 Feb 23 Te Rapa MdnSpc 1600 1st    
11 Mar 23 Pukekohe MdnSpc 1400 1st    
2 Sep 23 Riccarton R 75 1200 1st    
30 Sep 23 Riccarton R 75 1200 1st    
28 Oct 23 Riccarton Open 1400 1st    
15 Nov 23 Riccarton Open 1600 2nd Group 3 Couplands Bakeries Mile

30 (30) Pier Form : 121139761
4G Proisir-La Vitesse D & B Weatherley, Matamata
28 Aug 22 Matamata Mdn 1050 1st    
10 Sep 22 Hastings 3yo 1200 2nd Listed Sir Colin Meads Trophy
8 Oct 22 Matamata 3yo 1400 1st Group 2 Hawkes Bay Guineas
5 Nov 22 Riccarton 3yo 1600 1st Group 1 New Zealand 2000 Guineas
21 Jan 23 Pukekohe 3yo 1200 3rd Group 3 Almanzor Trophy
26 Aug 23 Te Rapa WFA 1200 9th Group 2 Foxbridge Plate
9 Sep 23 Hastings WFA 1400 7th Group 1 Tarzino Trophy
30 Sep 23 Hastings WFA 1600 6th Group 1 Arrowfield Stud Plate
3 Jun 24 Te Aroha Open 1300 1st    

31 (31) Aquacade Form : 7161332131114214355
5M Dundeel-Forest Of Seas L Noble, Karaka
17 Sep 21 Taupo MdnF&M 1400 7th    
15 Oct 21 Te Aroha Mdn 1600 1st    
27 Nov 21 Te Aroha 3yo 1500 6th Listed Eagle Memorial 3yo
18 Dec 21 Te Rapa R 65 1600 1st    
1 Jan 22 Ellerslie 3yof 2000 3rd Group 2 Royal Stakes
24 Sep 22 Ruakaka R 75 1600 3rd    
22 Oct 22 Te Rapa R 75 1600 2nd    
19 Nov 22 Pukekohe R 75X 2100 1st    
17 Dec 22 Te Rapa R 75 2200 3rd    
1 Jan 23 Te Rapa MdnSpc 2400 1st    
5 Feb 23 Tauranga Open 2100 1st    
18 Feb 23 Pukekohe Open 2400 1st Group 2 Avondale Cup
11 Mar 23 Pukekohe Open 3200 4th Group 2 Auckland Cup
7 Oct 23 Matamata Open 1600 2nd Listed Matamata Cup
7 Nov 23 Pukekohe WFA 2050 1st Group 3 Balmerino Stakes
25 Nov 23 Pukekohe Open 2100 4th Group 3 Counties Cup
26 Dec 23 Pukekohe WFA 2050 3rd Group 1 Zabeel Classic
10 Feb 24 Te Rapa WFA 2000 5th Group 1 Herbie Dyke Stakes
9 Mar 24 Ellerslie WFA 2000 5th Group 1 Bonecrusher Nz Stakes

32 (32) Self Obsession Form : 3111126227288
5M Shocking-Mawaakib Walker/Bergerson, Matamata
24 Nov 21 Tauranga Mdn 1400 3rd    
10 Dec 21 Tauranga 3yoM 1600 1st    
1 Jan 22 Ellerslie 3yof 2000 1st Group 2 Royal Stakes
12 Feb 22 Te Rapa 3yof 2000 1st Group 2 Ellis Fillies Classic
2 Mar 22 Hastings 3yof 2100 1st Group 2 Lowland Stakes
19 Mar 22 Trentham 3yof 2400 2nd Group 1 New Zealand Oaks
22 Oct 22 Te Rapa Open 1400 6th    
1 Nov 22 Pukekohe Open 1500 2nd Listed Karaka Classic
19 Nov 22 Pukekohe Open 2100 2nd Group 3 Counties Cup
10 Dec 22 Te Rapa Open 2400 7th Group 3 Waikato Cup
1 Jan 23 Te Rapa Open 2400 2nd Group 3 Queen Elizabeth Cup
4 Feb 23 New Plymouth Open 1800 8th Group 3 Taranaki Cup
18 Feb 23 Pukekohe Open 2400 8th Group 2 Avondale Cup

33 (33) Callsign Mav Form : 16127262151321223115358036
7G Atlante-Raadisi J Bary, Hastings
18 Jul 19 Hastings 2yoM 800 1st    
31 Aug 19 Hastings MdnSpc 1200 6th    
21 Sep 19 Hastings MdnSpc 1300 1st    
5 Oct 19 Hastings 3yo 1400 2nd Group 2 Hawkes Bay Guineas
9 Nov 19 Riccarton 3yo 1600 7th Group 1 New Zealand 2000 Guineas
21 Dec 19 Awapuni 3yo 1400 2nd    
11 Jan 20 Trentham 3yo 1600 6th Group 1 Levin Classic
6 Feb 20 Tauherinikau 3yo 1300 2nd    
26 Feb 20 Hastings 3yo 1400 1st    
14 Mar 20 Trentham 3yo 1400 5th Group 2 Wellington Guineas
19 Sep 20 Hastings WFA 1400 1st Group 1 Tarzino Trophy
3 Oct 20 Hastings WFA 1600 3rd Group 1 Windsor Park Plate
19 Dec 20 Awapuni WFA 1400 2nd Group 2 Manawatu Challenge Stks
9 Jan 21 Awapuni Open 1400 1st    
13 Feb 21 Te Rapa WFA 1400 2nd Group 1 Bcd Group Sprint
27 Feb 21 Otaki WFA 1600 2nd Group 1 El Cheapo Cars Wfa
3 Apr 21 Awapuni Open 2000 3rd Group 2 Awapuni Gold Cup
18 Sep 21 Hastings WFA 1400 1st Group 1 Tarzino Trophy
2 Oct 21 Hastings WFA 1600 1st Group 1 Windsor Park Plate
9 Sep 23 Hastings WFA 1400 5th Group 1 Tarzino Trophy
30 Sep 23 Hastings WFA 1600 3rd Group 1 Arrowfield Stud Plate
14 Oct 23 Hastings WFA 2040 5th Group 1 Livamol Classic
18 Nov 23 Tauranga WFA 1600 8th Group 2 Tauranga Stakes
9 Dec 23 Trentham WFA 1600 14th Group 1 Tab Classic
10 Feb 24 Te Rapa WFA 1400 3rd Group 1 Bcd Group Sprint
24 Feb 24 Otaki WFA 1600 6th Group 1 Otaki Maori Wfa

34 (34) Sharp N Smart Form : 211211903669
4G Redwood-Queen Margaret Team Rogerson, Hamilton
13 Apr 22 Ruakaka 2yoM 1300 2nd    
23 Apr 22 Pukekohe 2yo 1600 1st Listed Champagne Stakes
10 Sep 22 Ruakaka 3yo 1400 1st    
28 Jan 23 Trentham Open 1600 2nd Group 1 Thorndon Mile
11 Feb 23 Te Rapa WFA 2000 1st Group 1 Herbie Dyke Stakes
4 Mar 23 Te Rapa 3yo 2400 1st Group 1 New Zealand Derby
9 Sep 23 Hastings WFA 1400 9th Group 1 Tarzino Trophy
30 Sep 23 Hastings WFA 1600 13th Group 1 Arrowfield Stud Plate
14 Jan 24 Ellerslie Open 1400 3rd    
27 Jan 24 Ellerslie Open 1600 6th   Aotearoa Classic
10 Feb 24 Te Rapa WFA 2000 6th Group 1 Herbie Dyke Stakes
9 Mar 24 Ellerslie WFA 2000 9th Group 1 Bonecrusher Nz Stakes

35 (35) Puntura Form : 5641111024051291119
6G Vespa-Mumzahoney R Patterson, New Plymouth
23 Oct 20 New Plymouth 3yoM 1200 5th    
20 Nov 20 New Plymouth 3yoM 1400 6th    
3 Dec 20 New Plymouth Mdn 1400 4th    
29 Dec 20 New Plymouth Mdn 1400 1st    
19 Feb 21 Wanganui R 65 1340 1st    
8 Apr 21 Wanganui R 75 1350 1st    
1 May 21 Te Rapa 3yo 1600 1st    
26 Nov 22 Te Rapa Open 1300 12th    
10 Dec 22 Te Rapa Open 1400 2nd Group 3 J Swap Sprint
1 Jan 23 Te Rapa Open 1600 4th Group 2 Rich Hill Mile
14 Jan 23 Trentham Open 1600 11th Group 3 Anniversary Handicap
15 Apr 23 Te Rapa Open 1400 5th    
29 Apr 23 Te Rapa Open 1400 1st    
21 Oct 23 Te Rapa Open 1400 2nd    
4 Nov 23 Trentham Open 1400 9th    
15 Nov 23 Riccarton Open 1600 1st Group 3 Couplands Bakeries Mile
23 Dec 23 Trentham WFA 1400 1st Group 2 Manawatu Challenge Stakes
20 Jan 24 Trentham Open 1600 1st Group 1 Thorndon Mile
24 Feb 24 Otaki WFA 1600 9th Group 1 Otaki Maori Wfa

36 (36) Savy Yong Blonk Form : 811753543241219416221213601
8M Savabeel-Ampin J Richards, Matamata
23 Nov 18 New Plymouth 3yoM 1400 8th    
7 Dec 18 Matamata Mdn 1400 1st    
27 Dec 18 Rotorua R 65 1400 1st    
19 Jan 19 Trentham 3yof 1600 7th Group 3 Desert Gold Stakes
9 Feb 19 Te Rapa 3yof 2000 5th Group 2 Sir Tristram Filles Classic
2 Mar 19 Ellerslie 3yof 2100 3rd Group 3 Sunline Vase
16 Mar 19 Trentham 3yof 2400 5th Group 1 New Zealand Oaks
14 Sep 19 Ruakaka R 82 1400 4th    
6 Oct 19 Te Teko R 82 1600 3rd    
28 Oct 19 Te Rapa R 72 1600 2nd    
16 Nov 19 Tauranga R 72 2100 4th    
7 Dec 19 Ellerslie R 72 2200 1st    
1 Jan 20 Ellerslie Open 2400 2nd Group 3 City Of Auckland Cup
7 Mar 20 Ellerslie OpnF&M 1600 1st    
8 Aug 20 Te Rapa Open 1200 9th    
5 Sep 20 Te Rapa Open 1400 4th    
19 Sep 20 Hastings Open 1600 1st    
25 Oct 20 Trentham Open 1600 6th Group 3 Thompson Handicap
21 Nov 20 Pukekohe Open 2100 2nd Group 3 Counties Cup
12 Dec 20 Te Rapa Open 2400 2nd Group 3 Waikato Cup
1 Jan 21 Ellerslie Open 2400 1st Group 3 City Of Auckland Cup
13 Mar 21 Ellerslie OpnF&M 1600 2nd    
9 Apr 21 Awapuni WFAf&m 2000 1st Group 3 Manawatu Breeders Stks
1 May 21 Te Rapa WFAf&m 2000 3rd Group 2 Travis Stakes
18 Sep 21 Hastings WFA 1400 6th Group 1 Tarzino Trophy
1 Oct 21 Te Rapa Open 1600 10th    
16 Oct 21 Hastings WFA 2040 1st Group 1 Livamol Classic

37 (37) Nereus Form : 21311211
4G Savabeel-Eudora Ritchie/Murray, Cambridge
5 Jun 23 Hastings 3yoM 1400 2nd    
28 Jun 23 Cambridge Mdn 1550 1st    
14 Nov 23 Ruakaka R 65 1400 3rd    
9 Dec 23 Trentham R 65X 1600 1st    
31 Dec 23 Hastings R 75 2100 1st    
20 Jan 24 Trentham MdnSpc 2100 2nd    
16 Mar 24 Trentham R 75X 1600 1st    
6 Apr 24 Trentham Open 2100 1st Group 2 Awapuni Gold Cup

38 (38) Ladies Man Form : 3212612165371314133221353
6G Zed-Just Polite A Sharrock, New Plymouth
29 Dec 20 New Plymouth Mdn 1400 3rd    
10 Jun 21 New Plymouth 3yoM 1400 2nd    
25 Jun 21 Otaki Mdn 1400 1st    
24 Jul 21 New Plymouth MdnSpc 1400 2nd    
4 Sep 21 Te Rapa R 65 1600 6th    
11 Sep 21 New Plymouth R 65 1800 1st    
21 May 22 Trentham R 75 1400 2nd    
2 Jul 22 Hastings R 75 1400 1st    
8 Oct 22 Hawera R 75 1400 6th    
28 Oct 22 New Plymouth R 75 1600 5th    
19 Nov 22 Awapuni R 75 1600 3rd    
17 Dec 22 Trentham R 75 1600 7th    
24 Dec 22 Hawera R 75 2000 1st    
7 Jan 23 Trentham Open 2200 3rd Listed Marton Cup
14 Jan 23 Trentham Open 2100 1st Group 3 Trentham Stakes
28 Jan 23 Trentham Open 3200 4th Group 3 Wellington Cup
4 Mar 23 Te Rapa Open 2200 1st    
11 Mar 23 Pukekohe Open 3200 3rd Group 2 Auckland Cup
19 Aug 23 New Plymouth Open 1200 3rd    
16 Sep 23 New Plymouth Open 1400 2nd    
23 Sep 23 Awapuni Open 1600 2nd Group 3 Hunterville Metric Mile
14 Oct 23 Hastings WFA 2040 1st Group 1 Livamol Classic
3 Feb 24 New Plymouth Open 1400 3rd    
24 Feb 24 Otaki WFA 1600 5th Group 1 Otaki Maori Wfa
9 Mar 24 Ellerslie WFA 2000 3rd Group 1 Bonecrusher Nz Stakes

39 (39) Pareanui Bay Form : 11122
5G Lonhro-Okahu Bay T Pike, Cambridge
1 Oct 21 Te Rapa 3yo 1200 1st    
25 Oct 21 Te Rapa 3yo 1400 1st Group 2 Memorial Stakes
27 Nov 21 Te Aroha 3yo 1500 1st Listed Eagle Memorial 3yo
26 Dec 21 Ellerslie 3yo 1400 2nd Listed Uncle Remus Stakes
15 Jan 22 Trentham 3yo 1400 2nd Group 2 Wellington Guineas

40 (40) Mustang Valley Form : 2412255654272112100611420
5M Vanbrugh-Cream Of The Cr A Forsman, Cambridge
14 May 21 Matamata 2yoM 1200 2nd    
29 May 21 Ellerslie 2yo 1400 4th Listed Futurity Stakes
12 Jun 21 Te Rapa 2yo 1200 1st    
18 Sep 21 Hastings 3yof 1200 2nd Group 3 Gold Trail Stakes
9 Oct 21 Matamata 3yo 1400 2nd    
23 Oct 21 Matamata 3yof 1400 5th Group 3 Soliloquy Stakes
13 Nov 21 Riccarton 3yof 1600 5th Group 1 New Zealand 1000 Guineas
26 Dec 21 Ellerslie 3yof 1600 6th Group 2 Eight Carat Classic
1 Jan 22 Ellerslie 3yof 2000 5th Group 2 Royal Stakes
12 Feb 22 Te Rapa 3yof 2000 4th Group 2 Ellis Fillies Classic
5 Mar 22 Ellerslie 3yof 2100 2nd Group 3 Sunline Vase
19 Mar 22 Trentham 3yof 2400 7th Group 1 New Zealand Oaks
27 Aug 22 Te Rapa R 65 1200 2nd    
10 Sep 22 Hastings R 75X 1400 1st    
24 Sep 22 Awapuni Open 1550 1st Group 3 Metric Mile
8 Oct 22 Matamata WFA 1600 2nd Group 1 Arrowfield Stud Plate
15 Oct 22 Hastings WFA 2040 1st Group 1 Livamol Classic
11 Feb 23 Te Rapa WFA 1400 12th Group 1 Bcd Group Sprint
8 Apr 23 Pukekohe WFAf&m 1600 12th Group 1 New Zealand Breeders Stks
26 Aug 23 Te Rapa WFA 1200 6th Group 2 Foxbridge Plate
16 Sep 23 New Plymouth Open 1400 1st    
30 Sep 23 Hastings WFA 1600 1st Group 1 Arrowfield Stud Plate
14 Oct 23 Hastings WFA 2040 4th Group 1 Livamol Classic
16 Mar 24 Tauranga Open 1400 2nd    
30 Mar 24 Ellerslie WFAf&m 1600 11th Group 1 New Zealand Breeders Stks



Back to RaceBase page